Ukrayna tank birliklerinden Kırım yakınlarında askeri tatbikat

Güncel
Anife Bilal
14 Nisan 2021, 12:25
Anife Bilal
14 Nisan 2021, 12:25

Rusya Ukrayna sınırına ve işgal altındaki Kırım ile Donbas bölgesine askeri yığınak yaparken; Ukrayna birlikleri düşman kuvvetlerine karşı koyma eğitimleri alıyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, tank ve topçu birliklerinin Rus işgal altında bulunan Kırım yakınlarında tatbikat düzenlediği bildirildi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Müşterek Kuvvetler Operasyon Komutanlığından bugün yapılan açıklamaya göre, Ukrayna topçu ve tank birlikleri, Rusya tarafından işgal edilen Kırım Yarımadası yakınlarında tatbikat düzenledi. Açıklamada tank birliklerinin açık alanlarda manevra yapma ve pozisyon değiştirme, sis perdesi oluşturma ve ekipmanı kamufle etme, saldırıya geçme ve düşmanı yok etme eğitimini aldığı aktarıldı.

UKRAYNA SİLAHLI KUVVETLERİNDEN KIRIM YAKINLARINDA ASKERİ TATBİKAT

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti. Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti. Donbas’taki askeri geriliminin artmasını görüşmek için 7 Nisan 2021 tarihinde acil bir şekilde toplan Üçlü Temas Grubu, Rusya tutumu yüzünden yine ateşkes konusunda anlaşamadı.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

2014’TEN BU YANA 13 BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kıyiv yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

RUS SİLAHLI GÜÇLERİNİN SALDIRILARI, 2021 YILINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Ukrayna’nın doğusunu işgal altına alan Rus işgalci güçlerinin, 2021 yılının başından bu yana Ukrayna ordusuna yönelik düzenlediği hain saldırılar sonucu 26 Ukraynalı asker hayatını kaybetti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın sözcüsü Yuliya Mendel, Rus silahlı güçlerin 2021 yılın başından bu yana, yoğun bir şekilde saldırılara başladığını ifade etti. Sözcü Mendel, Temmuz 2020’de sağlanan ateşkes anlaşmasının başından yıl sonuna kadar 5, 2021 yılın başından bu yana 26 Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini vurguladı. Bu saldırının ardından hayatını kaybeden asker sayısı 27’ye yükseldi.