Ukrayna, tamamen "kağıtsız" rejime geçmeye hazırlanıyor

Haberler
E. K.
17 Haziran 2021, 17:39
E. K.
17 Haziran 2021, 17:39

Ukrayna Parlamentosu, ülkede tüm kamu hizmetlerinde “kağıtsız” rejime geçilmesini öngören yasa tasarısını onayladı. Ukrayna’da 2024 yılına kadar tamamen “paperless” (kağıtsız) rejime geçilmesi planlanıyor.

Ukrayna Verhovna Radası (Parlamento), “kağıtsız” rejime geçişi öngören yasa tasarısını birinci okumada kabul etti. ilgili yasa bugün yapılan oturumda 263 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. Ülkede tüm kamu hizmetlerinde kağıttan dijital ortama geçilmesi planlanıyor. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada, 2024 yılına kadar devlet hizmetlerinin tamamının dijitalleştirilmesinin planlandığı belirtilirken, “Dijital Dönüşüm Bakanlığının ekibi, sistemi insanlar için çalışması amacıyla devleti kullanışlı bir hizmete dönüştürüyor. Tüm resmi süreçleri rahat, kolay ve insancıl olmalıdır. Bu yüzden kağıtsız bir rejime doğru ilerliyoruz. Ukrayna’daki devlet kurumları, bilgilerin devlet kayıtlarında olması durumunda kağıt evrak talep edemeyecekler. Zamanla artık evrak için sıra beklemenize, fotokopi çekmenize gerek kalmayacak. Devletin sizinle ilgili ihtiyaç duyduğu bilgiler internet portalında veya ‘Diya’ uygulamasında oluşturulabilir.” ifadelerine yer verildi. Bir süre sonra çevrimiçi alınamayacak tek belgenin nüfus cüzdanı olacağı kaydedildi.

“ÖNCELİKLE İNSANLARIN ÇIKARLARINI ÖNEMSEYEN BİR DEVLETE DÖNÜŞÜYORUZ”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Dijital Dönüşüm Bakanı Mıhaylo Fedorov, “Paperless yasası sayesinde Ukrayna’nın dijitalleşmesini ve ülkenin öncelikle insanların çıkarlarını önemseyen bir dijital devlete dönüşmesini hızlandırıyoruz. Ukrayna, dünyanın ilk resmi e-pasaportuna ve en hızlı işletme kaydına sahip ülke haline geldi. Ardından, kademeli olarak tüm resmi süreçleri ‘Diya’ ekosistemine aktarmayı planlıyoruz. Diya’da çevrimiçi olarak herhangi bir yardım alabilir, belge imzalayabilir veya oluşturabilir, devlet hizmetlerini kullanabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Kağıtsız rejimin Ukrayna’da, kamuda bürokrasi ve kırtasiyeciliğin önüne geçmeyi sağlayacağı, yolsuzlukla mücadeleye yardımcı olacağı ifade edildi.

Ukrayna Parlamentosu mart ayında, akıllı telefonlardaki kimlik kartının elektronik versiyonuna hukuki geçerlilik statüsü veren yasa tasarısını kabul etti. Yasa, 23 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek.