Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Lugansk bölgesinde işgalci Rus güçlerinin saldırısını püskürttü

Güvenlik
Manas
30 Temmuz 2022, 10:36
Manas
30 Temmuz 2022, 10:36

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Siversk bölgesinde işgalci Rus ordusunun saldırılarını geri püskürttü. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna ordusunun işgalcilerin Verhnokamyansk yönündeki saldırılarını bastırdığını bildirdi.

Ukrayna ordusunun işgalci güçlere karşı mücadelesi karada ve havada başarıyla sürüyor. Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday, bugün sabah saatlerinde yayımladığı raporda, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Verhnokamyansk yönündeki Rus saldırılarına ciddi bir darbe vurulduğunu ve işgalcilerin saldırılarını püskürttüğünü açıkladı. Gayday, işgalci Rus birliklerinin Temmuz ay boyunca Donetsk bölgesini yok etmeye çalıştığını dile getirdi.

GAYDAY: İŞGALCİLER, ORDUMUZU KIRMAK İSTERKEN BÜYÜK DARBEYE MARUZ KALDI

Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday, “Daha önce, işgalci Rus birlikleri büyük saldırılar gerçekleştirdiler. Ancak Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin anında karşılık vererek mühimmat depolarını imha etmeyi başardı. Temmuz ayı boyunca işgalciler sadece Donetsk bölgesine saldırmaya çalışıyor. Bu saldırılarından biri bugün Verhnokamyansk yakınlarında durduruldu. Savaşçılarımız keşif grubunu zamanında keşfetti ve onları geri çekilmeye zorladı. Böylece, işgalci Rusya, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından büyük bir darbeye maruz kaldı” ifadesini kullandı.

Aynı zamanda Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday, Rus ordusunun, Ukrayna’daki yerleşim yerlerini top ve roket toplarıyla yok etmeye devam ettiğini ve 29 Temmuz’da cephenin bu bölgesine yedi füze, yedi topçu saldırısı, bir tank saldırısı gerçekleştiğini kaydetti.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.