Ukrayna Silahlı Kuvvetleri 30 yaşında!

Haberler
Anife Bilal
06 Aralık 2021, 12:46
Anife Bilal
06 Aralık 2021, 12:46

Ukrayna’da bugün Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü kaydediliyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, parlamentonun kabul ettiği yasayla tam 30 yıl önce kuruldu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, 30 yaşında. Ukrayna Parlamentosu, tam 30 yıl önce, 6 Aralık 1991 tarihinde “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Yasası’nı” kabul etti. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, nükleer silahlar ve nispeten modern silah, askeri teçhizatla ile donatılmış, Avrupa’nın en güçlü askeri gruplarından biri Ukrayna’ya miras kaldı. Ancak başarısız reformlar ve Ukrayna’da güçlü bir Silahlı Kuvvetlerin yaratılmasına şiddetle karşı çıkan Moskova’nın müdahalesi sonucu Ukrayna ordusu neredeyse yok edildi.

6 ARALIK UKRAYNA SİLAHLI KUVVETLER GÜNÜ

Haysiyet Devrimi, Kırım’ın işgali ve Rusya’nın Donbas’ta başlattığı askeri saldırganlığı Ukrayna ordusunun tarihinde bir dönüm noktası oldu. Ordunun yetersizliğine, ihanetlere, kayıplara, büyük baskılara ve düşmanın sinsiliğine rağmen, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri devletin bağımsızlığını savunmayı ve kendi halkını saldırganlardan korumayı başardı.

Ordusu savaş kabiliyetini geri kazanan Ukrayna, NATO’ya üye olmak istediğini açıkladı. Global Firepower Index-2021 savaş kabiliyeti sıralamasına göre, 140 ülke arasında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri  25. sırada yer alıyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle bugün Ukrayna’nın farklı yerlerinde kutlama etkinlikleri düzenlenecek.