Ukrayna seçimleri: Beklenilen tartışma gerçekleşemedi

Güncel
Anife Bilal
14 Nisan 2019, 16:48
Anife Bilal
14 Nisan 2019, 16:48

Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için geri sayım devam ederken ülkede en çok konuşulan konu, cumhurbaşkanı adayları Zelenskiy ile Poroşenko’nun seçim öncesi statta yapılması beklenen televizyon tartışması oldu.

Ülkede 31 Mart’ta düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda en fazla oy alan Vladimir Zelenskiy ile Petro Poroşenko seçimlerin ikinci turuna kalmıştı.

21 Nisan tarihinde yapılacak Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu öncesinde Kıyiv’deki (Kiev) 70 bin kişilik Olimpiyskiy Stadı’nda televizyon tartışması için halkın önüne çıkmaları bekleniyor.

Önceki gün Poroşenko, Zelenskiy’e seslenerek bugün saat 14.00’da Kıyiv’deki Olimpiyskiy Stadı’nda tartışması düzenlemeye davet etmişti. Ancak Zelenskiy daha önce de 14 Nisan 2019 tarihinde tartışma düzenlemeyi reddederek stattaki tartışmayı 19 Nisan’da saat 19.00’da yapmayı teklif etmişti.

Bugün statta gelen Poroşenko saat 15.00’e kadar Zelenskiy’i bekleyeceğini duyurmuştu. Ancak seçimlerdeki rakibi tartışmaya gelmedi.

Açıklama yapan Poroşenko, “Sayın Vladimir Zelenskiy, sizi benim gibi yarın ICTV kanalında yayınlanan “İfade Özgürlüğü” programına davet ettiler. Korkmayın; tartışma korkulacak bir şey değil… Bugün gelemezseniz yarın gelin. Yarın gelemezseniz, bir sonra ki gün de sizi tartışmaya davet edeceğim.” dedi.