Ukrayna Savunucuları Günü kutlanıyor

14 Ekim 2019, 10:13

Ukrayna’da bugün Ukrayna Savunucuları Günü kaydediliyor. Savunucular Günü dolayısıyla başkent Kıyiv ve diğer kentlerde bugün 300’e yakın etkinliğin yapılması planlanılıyor.

Konuyla ilgili Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, kolluk kuvvetlerine, barışçıl protesto hakkına saygı duyma ve düzenlenecek eylemlerin güvenliğini sağlama çağrısında bulundu.

“ULUSAL BAYRAMIMIZDA DÜŞMANLARIMIZI SEVİNDİRMEYELİM”

Bununla birlikte, Zelenskiy eylem katılımcılarına seslenerek, “Rus televizyonu için güzel görüntüler oluşturmak isteyenlerin” provokasyonlarına gelmeme konusunda uyarılarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Yarın bizim ulusal bayramımız. Bu yüzden bu günde düşmanlarımızı sevindirmeyelim. Onlar ülkemizde karmaşa, çekişme ve kaos hayal ediyorlar. Ve Ukraynalıların birlik ve beraberlik içinde olmasından çok korkuyorlar. Çünkü biz o zaman güçlü ve yenilmez oluruz. Bu nedenle, herkese biz Ukraynalıların özgür, medeni ve en önemlisi bilge bir halk olduğumuzu gösterelim.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA SAVUNUCULAR GÜNÜ 2014’TEN BERİ KUTLANIYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 14 Ekim tarihinin Ukrayna Savunucuları Günü olarak kutlanmasını öngören kararı 14 Ekim 2014 tarihinde imzalamıştı.

Poroşenko’nun kararında, “Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün savunucularının cesaretlerini, onların kahramanlığını, askeri geleneklerini ve Ukrayna halkının zaferlerini onurlandırmak, toplumda vatanseverlik duygusunun güçlenmesine yardımcı olmak ve toplum girişimini desteklemek amacıyla 14 Ekim tarihinde Ukrayna Savunucuları Günü’nün kutlanmasına karar veriyorum” ifadelerine yer verilmişti.

Aynı kararla, Sovyet döneminden kalan 23 Şubat tarihinde kutlanan ve halk arasında Erkekler Günü olarak da adlandırılan Vatan Savunucuları Günü de kaldırılmıştı.

23 Şubat Vatan Savunucuları Günü, Sovyetler Birliği’nde kutlanıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından söz konusu bayram, Ukrayna’da, Rusya, Belarus, Kazakistan ve birçok eski Sovyetler Birliği ülkelerinde kutlanmaya devam etti.

Ukrayna tarihinde 14 Ekim: 14 Ekim 1942 yılında Ukrayna İsyan Ordusu (UPA) kuruldu. UPA, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ve Sovyet askerlerine karşı mücadele etti. Petro Poroşenko, Ukrayna İsyan Ordusu askerlerine Ukrayna savunucuları statüsü verilmesi konusunun devlet düzeyinde çözülmesi gerektiğini belirtmişti.

Ukrayna Savunucuları Günü
Bunlara da bakın: