Ukrayna savunma sanayisi heyeti Türkiye'yi ziyaret etti

Güncel
Anife Bilal
23 Temmuz 2020, 18:44
Anife Bilal
23 Temmuz 2020, 18:44

Ukrayna’nın devlet şirketleri Ukroboronprom ve Ukrspetsexport temsilcilerinden oluşan heyet 16-17 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’ye ziyarette bulundu.

Ukrayna’nın devlet savunma sanayii şirketi Ukroboronprom Genel Müdürü Aivaras Abromavicius, Ukroboronprom şirketi Pazarlama ve Satış Genel Müdürü Yardımcısı Mıhaylo Morozov ve silah ihracat ile ithalatından sorumlu devlet şirketi Ukrspetsexport şirketi Müdürü Vadım Nozdrya başkanlığındaki heyet, İstanbul’daki ilk Ukrayna-Türk ortak girişim olan Black Sea Shield şirketinin temsilcileri ile bir araya geldi.

ORTAK PROJELER PLANLANDI

Görüşmede taraflar ortak girişimin yönetim kurulunun kurulmasını ayrıca salgın şartları altında ortak projelerinin planlanmasını, Bayraktar insansız hava araçlarının üretimi ve Ukrayna’ya temini perspektifleri ve iki ülke arasında savunma alanındaki iş birliğinin derinleştirilmesi konuları ele aldı.

TEKNOPARK İSTANBUL YÖNETİMİYLE GÖRÜŞME YAPILDI

Ayrıca Ukraynalı heyet, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ile birlikte Teknopark İstanbul’u ziyaret etti. Teknopark İstanbul yönetimi ile yapılan görüşmede heyete, Teknopark İstanbul ve teknoparkta yer almanın avantajları hakkında sunum yapıldı. Ardından heyet; ERA,Pavo, Alpera, Alcan, EnginSoft firmalarını ziyaret ederek, firmaların ürün ve kabiliyetleri hakkında bilgi aldı. 

“TÜRKİYE İLE OLAN İŞ BİRLİĞİ DERİNLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukroboronprom Genel Müdürü Abromavicius, “Türkiye ile savunma alanındaki iş birliği devamlı derinleşiyor ve üreticilerimize Türkiye pazarını açmak için yeni fırsatlar arıyoruz. Şu an Türkiye ile ortak olan şirketimiz, Ukrayna’da üretilen uçak motorlarının yeni nesil taarruzi insansız hava aracı Akıncı’ya entegre edilmesi üzerinde çalışıyor. Geçen sene Ukrayna ile Türkiye’nin ortak geliştirdiği Serdar savaş modülünün testleri başarıyla gerçekleşmişti… Bu ürün artık seri üretime hazır.” diye kaydetti.

SAVUNMA ALANINDA BİRÇOK ORTAK PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Şu an Ukroboronprom’a bağlı savunma şirketleri ile Türk şirketleri bir dizi ortak proje üzerinde çalışıyor. Bunların arasında savaş kara taşıtları için modern enerji santralleri, zırhlı araçların korunma sistemleri ve kontrollü imha araçlarının geliştirilmesi ve üretimi yer alıyor.