Ukrayna Savunma Bakanlığında işe girmeye çalıştı, Rus istihbaratıyla bağlantılı çıktı!

24 Ocak 2020, 12:01

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Kırım’da yaşayan ve Ukrayna Savunma Bakanlığında işe girmek isteyen bir kadının Rus özel hizmetleriyle bağlantılı olduğunu belgeledi.

Ukrayna istihbaratı, Rusya Federasyonu’nun gizli servisleriyle temas halinde olan Rus vatandaşlığına sahip bir kadının, Ukrayna Savunma Bakanlığının gizli belgelerine erişiminin önlenmesine ilişkin açıklama yaptı. 

Saha araştırmacıları, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden birkaç yıl önce söz konusu şahsın yurt dışında yaşadığını belirlediler. Kadının 2014 yılında yarımadaya döndüğü ve Rus pasaportu aldığı, bundan sonra Kıyiv’e (Kyiv) taşındığı ortaya çıkarıldı.

RUS PASAPORTUNU VE FSB İLE BAĞLANTISINI GİZLEDİ!

Soruşturmaya göre şahıs düzenli olarak Rusya’yı ve işgal altındaki yarımadayı ziyaret etti, her iki yerde de saldırgan devletin istihbarat teşkilatlarıyla temasa geçti. Son ziyaretinden sonra şahıs Ukrayna Savunma Bakanlığında Kamu İhale Departmanında lider pozisyonlardan birini doldurmak için belgeler sundu. Bu pozisyonda çalışmanın, gizli belgelere erişim ve NATO devletlerinin üst düzey temsilcileri ile doğrudan temas sağladığı ifade edildi.

Kadın sınama sırasında birkaç eleme aşamasından geçti. Ancak, belge gönderirken Rus pasaportunun varlığını ve FSB ile olan bağını bildirmedi.

Görevlilerin kadınla bir görüşme yaptığı ve onu ihanet suçundan dolayı uyardığı bildirildi.

Kırım
Rus istihbaratı
SBU
Ukrayna Güvenlik Servisi
Ukrayna istihbaratı
Ukrayna Savunma Bakanlığı
Bunlara da bakın: