Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü görevine atanan Budanov: Önceliğimiz Kırım ve Donbas'ı geri kazanmaktır

Güvenlik
Anife Bilal
11 Ağustos 2020, 17:50
Anife Bilal
11 Ağustos 2020, 17:50

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü görevine yeni atanan Kırılo Budanov, Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas bölgesinin yeniden entegrasyonunun kendisi ve ekibi için öncelikli bir konu olacağını ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in dün Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğünün yeni Başkanı Kırılo Budanov’u takdim ettiği duyuruldu.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Budanov, askeri istihbaratın tüm aşamalarını geçen bir subaydır. Sistemi içinden tanıyan birisidir. Savaşın ilk günlerinden beri çatışmalara katıldı dolayısıyla büyük deneyim ve otoriteye sahip bir asker.” ifadelerini kulllandı.

“İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARI GERİ KAZANMAK ÖNCELİKLİ HEDEF”

Yeni görevine ilişkin açıklama yapan Kırılo Budanov, “Bugün, Ukrayna’nın askeri istihbaratı karşısında duran hedefler; uluslararası ilişkiler alanında istihbaratın etkisini artırmak, işgal altındaki Donbas ve Kırım Özerk Cumhuriyeti topraklarını geri kazanmak ve vatanımıza savaş getiren şahısların adalete teslim etmektir.” diye kaydetti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Budanov’u Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü Başkanı olarak atanması ile ilgili kararı 5 Ağustos 2020 tarihinde imzaladı.