Ukrayna Savunma Bakanı: Kanlı bir katliam olacak ve Rus askerleri de evlerine tabutlarda dönecek

Güvenlik
Anife Bilal
07 Aralık 2021, 16:44
Anife Bilal
07 Aralık 2021, 16:44

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatma ihtimalini ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi. Yeni bir saldırı durumunda Rusya’nın kazanamayacağını vurgulayan Ukraynalı Bakan Reznikov, “Bu kanlı bir katliam olacak, Rus askerleri de evlerine tabutlarda dönecek.” dedi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, CNN muhabirinin “Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına inanıyor musunuz?” sorusunu şöyle cevapladı: 

Rusya’nın Ukrayna’da kazanacağına inanmıyorum. Bu farklı bir şey. Bu kanlı bir katliam olacak, Rus askerleri de evlerine tabutlarda dönecek.”

“ORDUYU MODERNİZE ETME KONUSUNDA DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Reznikov, Ukrayna’nın ABD’li veya Kanadalı askerlerin onun için savaşmasını istemediğini fakat ancak Ukrayna’nın kendi silahlı kuvvetlerini modernize etmek için desteğe ihtiyacı duyduğunu vurguladı.

“RUSYA’YI KIŞKIRTMAMA GİBİ BİR TUTUM İŞE YARAMAZ”

“Rusya Federasyonu’nu kışkırtmamak” tutumunun işe yaramayacağını vurgulayan Reznikov, bunun İngiltere’nin Salisbury şehrindeki olaylar, Gürcistan ve Kırım örnekleriyle kanıtlandığını belirtti.

“BATI’NIN DESTEĞİ MOSKOVA’YI DURDURABİLİR”

Ukrayna Savunma Bakanına göre, Batı’nın bir müttefik olarak Ukrayna’ya destek konusundaki, güçlü ve kararlı tutumu, Moskova’nın saldırgan eylemlerine karşı caydırıcı olabilir.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, dün Kanada basınına verdiği demeçte, Rusya Federasyonu’nun olası Ukrayna saldırısı sırasında ön saflarda olabilecek bölgelere yabancı askerlerin yerleştirilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Bu kapsamda, Ukraynalı Bakan, Birleşik Krallık, Kanada ve ABD’ye birliklerini Ukrayna’nın güneyinde ve doğusunda konuşlandırma çağrısında bulundu.