Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov: Yıl sonuna kadar savaş meydanında Ukrayna yararına ciddi değişiklikler olacak

Güncel
Manas
15 Temmuz 2022, 19:46
Manas
15 Temmuz 2022, 19:46

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, savaş alanında yıl sonuna kadar Ukrayna’nın yararına ciddi değişikliklerin olacağını bildirdi. Konuyla ilgili Bakan Reznikov, “Umarım bu yıl bir kontra saldırıda gücümüzü göstereceğiz ve başarılı olacağız.” dedi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, 15 Temmuz 2022 tarihinde Financial Times ile yaptığı röportajında, Ukrayna’nın işgalci Rus birliklerini karadan tamamen silip süpürmek için yine Ukrayna’ya daha fazla roket ve silahın gerekli olacağını dile getirdi. Bakan Reznikov Batı ülkelerinin bugüne kadar Ukrayna ordusuna askeri teçhizat ve silahlarla destek verdiğini söyleyerek söz konusu teçhizatın eski Sovyet silahlarından daha güçlü ve daha hızlı olduğunu vurguladı. Aynı zamanda, bu silahların Ukrayna’nın doğu kısmında savaş alanında kullanılmaya devam ettiğini de kaydetti.

“YIL SONUNA KADAR BAŞARILI OLACAĞIZ”

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Ukrayna ordusunun başarılı olacağına dikkat çekerek, “Bence bu aşamalı bir hareket. İşgalci Rus birliklerine, kendimizin ve Batı’nın desteklediği silahları çok hassas ve ustalıkla kullanabileceğimizi gösteriyoruz ve şimdiden cephenin daha geniş bir alanını kaplıyoruz. Umarım bu yıl bir kontra saldırıda gücümüzü göstereceğiz ve başarılı olacağız.” ifadesini kullandı.

ABD BAŞKANI JOE BIDEN, 700 MİLYON DOLARLIK YARDIM PAKETİ İMZALAMIŞTI

ABD Başkanı Joe Biden, 1 Haziran’da Ukrayna’ya yönelik 700 milyon dolarlık askeri yardım paketini onaylamıştı. Paket kapsamında HIMARS roket sistemlerinin yanı sıra 5 topsavar radar, 2 hava denetim radarı, 1000 Javelin tanksavar füzesi, 6 bin zırh delici silah, 15 bin 15 milimetrelik top, 4 adet Mi-17 helikopter ve 15 taktik aracı Ukrayna’ya gönderilecekti. 

Daha önce Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Nisan ayından bu yana Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ndeki binlerce askerin yabancı yapımı silahları ve askeri teçhizatı kullanmak ve işletmek için eğitildiğini söylemişti.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.