Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, ABD Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı ile görüştü

Güvenlik
Anife Bilal
16 Kasım 2021, 14:17
Anife Bilal
16 Kasım 2021, 14:17

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, ABD Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Kristina Kvien ile görüştü. Görüşmede Ukrayna sınırı yakınında ve işgal altındaki Kırım ile Donbas bölgelerindeki güvenlik durumunun kötüleşmesi meselesi ele alındı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, dün ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Kristina Kvien ile bir araya geldi. Savunma Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada, “Görüşmede, Ukrayna Savunma Bakanı, Rus silahlı saldırganlığına karşı koyma, savunma reformlarını uygulama ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin yeteneklerini geliştirme konusunda Ukrayna’ya verdiği sürekli destek için ABD Hükumetine teşekkür etti.” denildi.

TARAFLAR EYLEMLERİ KOORDİNE ETME KONUSUNDA ANLAŞTI

Görüşmede, Rus işgali altında bulunan Ukrayna topraklarında ve sınırları çevresinde mevcut güvenlik durumunun kötüleşmesi ayrıca ikili savunma işbirliğinin geliştirilmesi konularının ele alındığı aktarılan açıklamada, “Taraflar, mevcut gerilim seviyesini azaltmaya yönelik siyasi, diplomatik ve diğer tedbirleri koordine etme konusunda anlaştılar.” ifadeleri kullanıldı.

İKİLİ İŞBİRLİĞİ DERİNLEŞTİRME ÇAĞRISI

Öte yandan ABD Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Kvien’in görüşmede, özellikle Ukrayna ile ABD savunma bakanlığı arasında, ağustos ayının sonunda imzalanan ikili sözleşmede önerilen mekanizmaları kullanarak ikili işbirliğinin daha da derinleştirilmesi çağrısında bulunduğu belirtildi.