Ukrayna Savunma Bakanı: HIMARS yardımıyla Rusya'nın 50 mühimmat deposu imha edildi

Güncel
Anife Bilal
25 Temmuz 2022, 21:15
Anife Bilal
25 Temmuz 2022, 21:15

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yapımı HIMARS yüksek performanslı topçu ve füze sistemleri aracılığıyla, Rus işgal güçlerine ait askeri hedefleri vurmaya devam ediyor. Ukrayna ordusu, şu ana dek HIMARS sistemleriyle işgalci Rus ordusuna ait 50 mühimmat deposunu imha etti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, ABD yapımı HIMARS yüksek performanslı topçu ve füze sistemleri aracılığıyla Rus işgal güçlerinin mühimmat depolarını imha ediyor. Çok sayıda mühimmat deposunun infilak etmesi nedeniyle Rus ordusu, sahada lojistik anlamında ciddi zorluklar yaşıyor ve aktif muharebe operasyonlarını yürütemiyor. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, bu hususta yaptığı açıklamada, Ukraynalı askerlerin etkili bir şekilde HIMARS sistemlerini kullandığını vurgulayarak, “Topçularımız çok hassas çalışıyor. Meslektaşlarımızdan bir raporuna göre, sadece mühimmatın depolandığı 50 tesis vuruldu. Uydulardan çekilen görüntüleri de bu bilgileri doğruluyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Reznikov, Ukraynalı askerlerin Batı’dan gelen silahları etkili bir şekilde kullanması sayesinde uluslararası ortakların, Kıyiv’e olan güveninin arttığını ve Ukrayna ordusuna daha fazla silah gönderdiklerini kaydetti.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.