Ukrayna savaş gemisinde Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi

Haberler
Anife Bilal
26 Haziran 2021, 20:32
Anife Bilal
26 Haziran 2021, 20:32

Rus saldırganlığına dikkat çekmek ve işgal altındaki Kırım’a yaşayan vatandaşlarla dayanışma sergilemek amacıyla Kırım Tatar Bayrak Günü çerçevesinde anlamlı bir törene imza atıldı. Rusya Federasyonu’nun Kasım 2018’de Karadeniz’deki Kerç Boğazı yakınlarında alıkoyduğu ve daha sonra Ukrayna’ya iade ettiği üç savaş gemisinden biri olan Yanı Kapu’da göndere Kırım Tatar bayrağı çekildi.

Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesi ile, şu an Odesa limanında bulunan Yanı Kapu askeri gemisinde, bugün Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi. Ukrayna Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre, bayrağı göndere çekme töreninden önce Ukrayna ve Kırım Tatar marşları söylendi.

Törende konuşan gemi kaptanı Andriy Ursol, “Bu töreni düzenleyerek, biz Sürgün ve işgal kurbanlarını anıyor ayrıca Kırım Tatarlarının, Ukrayna’ya bağlı olarak ana vatanlarında özgür bir şekilde yaşama hakları için yürüttükleri mücadeleye gösterdiğimiz saygıyı sergiliyoruz.” dedi.

Törene Odesa’da yaşayan Kırım Tatarlarının da katıldığı belirtildi.

RUSYA, AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRMIŞTI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirmişti.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirilmişti. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alınmıştı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı almış, 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki tutukevine sevk edilmişti.

GEMİLER KASIM 2019’DA İADE EDİLDİ ANCAK…

Rusya, kasım 2019’da el koyduğu gemileri kullanılamaz halde iade etmişti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Güvenlik İşbirliği Forumunda konuşan İgor Lossovskiy, “Ön incelemeye göre gemilere verilen hasar yaklaşık 55 milyon grivna ( 2,3 milyon dolar).” açıklamasında bulunmuştu.

Viyana’da 27 Kasım 2019’da düzenlenen AGİT Güvenlik İşbirliği Forumunda konuşan Ukrayna’nın Viyana’daki uluslararası kuruluşlar temsilcisi İgor Lossovskiy, “20 Kasım 2019 tarihinde Nikopol ve Berdyansk topçu botları ve Yanı Kapu römorkörü, Oçakov askeri üssüne getirildi. Gemiler üsse getirildikten sonra Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komisyonu, gemilerin teknik durumunu, silahların kullanılabilirliğini, askeri teçhizatın ve diğer malzemelerin varlığını inceledi.” demişti.

ÇOĞU SİLAH YA KAYIP YA DA KULLANILAMAZ HALDEYDİ

Ukrayna temsilcisi, konuşmasında inceleme sırasında gemilerdeki çoğu silahın ya kaybolduğunu ya da kullanılamaz hale getirildiğini, ayrıca gemilerdeki navigasyon ekipmanının, denizcilerin şahsi silahları ve mühimmatın, iletişim ve gözetim araçlarının, radyasyon, kimyasal ve biyolojik saldırılardan koruma araçlarının, elektromekanik ekipman ve eşyaların kaybolduğunun tespit edildiğini söylemişti.