Ukrayna, Rusya'ya karşı savaşmak isteyen yabancı gönüllüler için vizeyi kaldırdı

Güncel
Anife Bilal
01 Mart 2022, 11:14
Anife Bilal
01 Mart 2022, 11:14

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna tarafında Rusya’ya karşı savaşmak isteyen yabancı gönüllüler için vize uygulamasını kaldıran kararı imzaladı. İlgili uygulamanın Rusya vatandaşlarını kapsamadığı belirtildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın saldırdığı Ukrayna’nın yanında savaşmak isteyen yabancı gönüllüler için vize uygulamasını kaldıran kararı imzaladı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Andriy Sıbiga, yaptığı açıklamada, “Ellerine silah alarak Ukrayna’yı savunmaya hazır olan birçok yabancıdan başvuru alıyoruz. Dünyanın her bir yanından.” diye belirtti. Zelenskıy’ın imzaladığı karar çerçevesinde Ukrayna tarafında savaşmak isteyen yabancı gönüllüler için vize uygulamasının kaldırıldığını vurgulayan Sıbiga, ilgili kararın 1 Mart 2022 tarihinden itibaren yürürlükte olacağını aktardı.

UKRAYNA YABANCI LEJYON KURUYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 27 Şubat 2022’te yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın yurtdışından gönüllüler için bir uluslararası lejyon kurduğunu duyurdu. Zelenskıy açıklamasında, yabancı gönüllüleri Rus işgaline karşı Ukrayna ve Avrupa’yı birlikte savunmaya çağırdı.