Ukrayna: Rusya, Ukrayna'da yaklaşık 900 sağlık tesisine zarar verdi

Güncel
Manas
24 Temmuz 2022, 14:59
Manas
24 Temmuz 2022, 14:59

Rusya, Ukraynalı sivillere yönelik saldırılarını sürdürürken, sağlık tesislerine de zarar veriyor. Ukrayna’da yaklaşık 900 sağlık tesisi Rus ordusunun saldırılarından hasar gördü, 127 hastane ise tamamen yıkıldı ve kullanılmaz hale geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska’nın girişimiyle Ukrayna, dün İkinci Lider Eşleri Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Etkinlik çerçevesinde konuşma yapan Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Lyaşko, Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki sağlık tesislerine verdiği zarardan bahsetti. Lyaşko, her şeyden önce doktorların tüm saldırı ve tehlikelere rağmen insanları kurtardığını kaydetti. Özellikle yerle bir olan sağlık merkezlerinin yeniden inşasına da dikkat çekti.

İkinci Lider Eşleri Zirvesi Ukrayna’da gerçekleştirildi

Из-за войны украинцы "постарели" на 15–20 лет - Ляшко / ГОРДОН

UKRAYNA SAĞLIK BAKANI LYAŞKO: İŞGALCİ RUSYA, UKRAYNA’DA 900’A YAKIN SAĞLIK TESİSLERİNE ZARAR VERDİ

Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Lyaşko, dün İkinci Lider Eşleri Zirvesi (Second Summit of First Ladies and Gentlemen) etkinliğinde şu ifadelerde bulundu: “Rusya 24 Şubat’tan bu yana 900’e yakın sağlık tesisine zarar verdi. 127 hastane tamamen yıkıldı ve maalesef restore edilemedi. 90 ambulans kurtarma esnasında vuruldu ve devre dışı bırakıldı. 250 araca el konuldu ve geri verilmedi. 450 eczane hasarlı ve kullanılamıyor.”

Ayrıca Bakan Lyaşko, bu zorlu süreçte tıbbi ve insani destekte bulunan tüm ülkelere teşekkür etti.

Son rakamlara göre Rus birlikleri, geniş çaplı işgalin başlangıcından bu yana Ukrayna’da en az 18 sağlık görevlisini öldürdü ve 50’den fazla doktoru yaraladı.

RUSYA UKRAYNA’DA BAŞLATTIĞI SAVAŞTA SİVİLLERİ HEDEF ALMAYA DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya’nın, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş beşinci ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.