Ukrayna, Rusya'nın "vatandaşlık sürecini" kolaylaştırma kararını kınadı

Güncel
Anife Bilal
02 Mayıs 2019, 11:34
Anife Bilal
02 Mayıs 2019, 11:34

Ukrayna vatandaşlarına, Rus yönetimince vatandaşlık verilmesi kararına karşı Kıyiv’den kınama geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kremlin yönetiminin Rus vatandaşlığını basitleşmiş prosedüre göre alabilecek Ukrayna vatandaşlarının listesini genişletmesini kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 1 Mayıs tarihinde yayınlanan kararın Ukrayna tarafından kabul edilmeyeceği belirtilirken, “Rus tarafından alınan karara gösterilen ‘insan ve vatandaş haklar ve özgürlüklerin korunması’ gerekçesi özellikle alaycıdır. Çünkü Ukrayna vatandaşlarının hak ve özgürlükleri; Rus silahlı saldırganlığı  başladıktan ve Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın bir parçası olan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kenti ile Donetsk ve Lugansk bölgelerinin bir kısmını işgal ettikten sonra kaba bir şekilde ihlal edilmeye başladı.” denildi.

Derhal söz konusu yasa dışı kararı iptal etmeyi talep eden Bakanlığın, Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımları güçlendirmek için uluslararası ortaklarla çalışmaya devam edeceği vurgulandı.

RUS VATANDAŞLIĞINI ALABİLECEK UKRAYNA VATANDAŞLARININ LİSTESİ BİR KERE DAHA GENİŞLETİLDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, farklı kategorilerdeki Ukrayna vatandaşlarına, Rus vatandaşlığının kolaylaştırılmış prosedüre göre verilmesine izin veren kararnameyi imzaladı.

Bundan sonra, Kırım ve Sivastopol’de doğup büyüyen, 18 Mart 2014 tarihinden önce bu bölgelerin dışına çıkan Ukrayna vatandaşları, onların öz ve üvey evlatları, eşleri ve ebeveynleri bu hakka sahip olabilecek.

KREMLİN, DONETSK VE LUGANSK SAKİNLERİNİ İÇİN RUSYA VATANDAŞLIĞI KONUSUNU YASALAŞTIRMIŞTI

Bilindiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Nisan 2019 tarihinde imzaladığı kararname ile, Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından işgal edilen Donetsk ve Lugansk sakinleri için Rusya vatandaşlığı verilmesi sürecini kolaylaştırmıştı.Daha sonra  Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Moskova’nın tüm Ukrayna vatandaşlarına pasaport verme ihtimalinin üzerinde durulduğunu belirten Putin, konu hakkında “Tüm Ukraynalılara kolaylaştırılmış yolla Rusya vatandaşlığını vermeyi düşünüyoruz” cümlesini sarf etti.

Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, konu hakkında verdiği demeçte, Ukrayna ile baskı içeren tehdit dilinde konuşmanın doğru olmadığını vurgulamıştı.