Ukrayna, Rusya'nın Kırım Tatar kültürünü yok etme çabalarını gözler önüne serecek

Haberler
Elvina Khalilova
26 Şubat 2020, 22:12
Elvina Khalilova
26 Şubat 2020, 22:12

Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı’nda, işgal altındaki Kırım’da Rusya Federasyonu tarafından Kırım Tatarları ve Ukrainlere karşı uygulanan kültürel baskıları dile getirecek.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü çerçevesinde düzenlenen “Age of Crimea (Kırım Zamanı)” forumunda konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanlığının Uluslararası Hukuk Sorumlusu Oksana Zolotaryova, bu konuyu Uluslararası Adalet Divanı’nda kanıtlamaya çalıştıklarını belirtti. Zolotaryova, “Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı’nda, Rusya Federasyonu’nun işgal edilen Kırım’da, Ukrainlerin ve Kırım Tatarlarının kültürel yıkımını sürdürdüğünü kanıtlamaya çalışıyoruz. Böylece Rusya, ‘Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi’ni’ ihlal ediyor.” ifadelerini kullandı. 

“RUSYA ULUSLARARASI ADALET DİVANINA SUNACAĞI BELGELERDE SAHTE BİLGİLER VERECEK”

Zolotaryova, konuya ilişkin, Lahey’de oluşturulan davanın 2017 yılında başlatıldığını ve bu davada ilk kararın, 2019 yılının Kasım ayında duyurulduğunu hatırlattı. Oksana Zolotaryova, Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı’nın Rusya’nın yargılama konusundaki tüm görüşlerini reddettiğini ve 8 Aralık’a kadar Rusya Federasyonu’nun karşı bildirisini sunması gerektiğini belirtti. Ukraynalı diplomat, “Rusya’nın sunacağı belgelerde özellikle Kırım Tatarları ve Kırım Tatar Milli Meclisi hakkında sahte bilgilerin yer alacağını tahmin ediyoruz. Rusya Federasyonu geçmişten günümüze Kırım’da, insan hakları sorununun olmadığını, her şeyin normal olduğunu ve Kırım Tatar halkının temsilci organlarının serbest bir şekilde hareket ettiğini iddia ediyor. Bunun üzerinde çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

BM ULUSLARARASI ADALET DİVANI’NDAN RUSYA’YA RET

8 Kasım 2019 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı dava ile ilgili, Rusya’nın daha önce yaptığı itirazları reddettiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı, Rusya Federasyonu’nun, terörizmin finansmanının önlenmesine ve her türlü ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılmasına ilişkin sözleşmelerin uygulanması ve yorumlanmasıyla ilgili Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı davayı değerlendirme hakkına sahip olduğunu kabul etti. Bu karar ise, Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı’nın davanın esasını incelemeye başlayacağı anlamına geliyor.