Ukrayna: Rusya'nın kendi askeri birliklerine "barış gücü" demeye hakkı yok

13 Kasım 2020, 14:20

Ukrayna, Rusya’nın Dağlık Karabağ’a gönderdiği askeri birlikleri “barış gücü” olarak tanımadığını bildirdi. Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk yaptığı açıklamada, “Rusya’nın, Dağlık Karabağ’a gönderdiği askeri birliklerine ‘barış gücü’ demeye hakkı yok” ifadesini kullandı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konseyi toplantısı 12 Kasım 2020 tarihinde düzenlendi. Toplantıda konuşan Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, Ukrayna ve Gürcistan’ın topraklarını işgal eden Rusya’nın, Dağlık Karabağ’a gönderdiği askeri birliklerini “barış gücü” olarak adlandırmaya hakkı olmadığını vurguladı.

RUSYA’NIN KARABAĞ’DAKİ ASKERLERİNE BARIŞ GÜCÜ DENİLEMEZ

AGİT Daimi Konseyi toplantısında konuşma yapan Tsımbalyuk, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kenti ile Donetsk ve Lugansk bölgelerinin işgali dahil olmak üzere Ukrayna’ya karşı saldırgan eylemlerini devam ettiren Rusya Federasyonu’nun, Dağlık Karabağ’a konuşlandırdığı askeri birliklerini barış gücü olarak adlandırmak için ne yasal ne de ahlaki gerekçesi yoktur.” dedi. Ukraynalı diplomat, ayrıca Rusya’nın Gürcistan topraklarını da işgal ettiğini hatırlatarak Rusya’nın Güney Kafkasya bölgesindeki “barışı gücü” rolünün etkinliğini sorgulattırdığını ve uluslararası hukuk çerçevesindeki barış gücü misyonu kavramını itibarsızlaştırdığını ifade etti.

Öte yandan Tsımbalyuk, Ukrayna’nın  Azerbaycan ile Ermenistan arasında sağlanan anlaşma memnuniyetle karşıladığını belirterek bundan sonraki adımların bölgede istikrar ve refahın yeniden tesis edilmesine ayrıca  Karabağ sorununun uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesine yönelik olması gerektiğini vurguladı.

Bilindiği gibi daha önce Rusya’nın, Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşma gereği, Dağlık Karabağ’a yerleştirdiği sözde Rus barış gücü birliklerinin Kırım’ı işgal etme operasyonuna, Donbas ve Abhazya’daki çatışmalara katıldığını bildirmişti.

Dağlık Karbağ
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: