Ukrayna, Rusya'nın Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünden çıkarılmasını talep etti

Güncel
Anife Bilal
18 Mart 2022, 14:31
Anife Bilal
18 Mart 2022, 14:31

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Rusya’yı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nden çıkarılmasını talep etti. Bodnar, “Terörist bir devlet ve bir suç devleti olarak Rusya’nın uluslararası örgütlerde üye kalmasının hiçbir siyasi veya ahlaki hakkı yoktur.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Rusya’nın Kıyiv’e devamlı füze ve bomba attığı için Ukrayna Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Kıdemli Yetkililer Komisyonu toplantılarına katılamadığını ifade etti. Dün sosyal medya üzerinden açıklama yapan Büyükelçi, “Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Yetkili Temsilcisi olarak bugün Rusya’nın, görevi üye ülkeler arasında iyi komşuluk ilişkileri geliştirmek olan KEİ’den çıkarılmasını talep ettim.” diye bildirdi.

Putin rejiminin Ukrayna’da suç işlediğini vurgulayan Bodnar, “Terörist bir devlet ve bir suç devleti olarak Rusya’nın uluslararası örgütlerde üye kalmasının hiçbir siyasi veya ahlaki hakkı yoktur. Üye devletler, kurallarının arkasına saklanmak ve Kremlin’in acımasızlıklarına göz yummak yerine güçlü siyasi irade sergileyerek ortak karar almalı. Kötülük cezalandırılmalıdır!” diye belirtti.