Ukrayna, Rusya'nın esir aldığı denizciler için uluslararası mahkemeye başvurdu

Güncel
Anife Bilal
17 Nisan 2019, 11:36
Anife Bilal
17 Nisan 2019, 11:36

Ukrayna, Kerç Boğazı yakınlarında kasım 2018’de Rusya tarafından esir alınan Ukraynalı gemileri ve denizcilerin serbest bırakılması için Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi’ne başvurdu.

Dün Facebook  üzerinden açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, “Bugün verdiği talimat üzerine Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna denizcilerinin serbest bırakılması için Rus tarafına karşı zorlayıcı tedbirler alma talebi ile Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi’ne başvuruyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“RUSYA’NIN ULUSLARARASI MAHKEMEDE YARGILANMASINI KAÇINILMAZ KILIYOR”

Ukrayna resmi makamlarının, uluslararası mahkemeden birkaç hafta içinde Rusya’yı, Ukraynalı denizciler ve Ukrayna gemilerini serbest bırakmaya mecbur tutma ve Moskova’nın eylemlerini yasa dışı olarak kabul etme kararı almasını beklediğini vurgulayan Poroşenko, “Özellikle bu tür kararlar, denizcilerimizin ve diğer vatandaşlarımızın serbest bırakılmasını yaklaştırıyor ve ayrıca Rusya’nın uluslararası mahkemede yargılanmasını kaçınılmaz kılıyor.” ifadelerini kullandı.

“RUSYA İÇİN BU SİYASİ OYUN VE ŞANTAJ İSE BİZİM İÇİN BU VATANDAŞLARIMIZ İÇİN MÜCADELE…”

Moskova’da şu an Ukraynalı denizcilere karşı gerçekleşen sözde mahkemenin, Rusya’nın insan haklarına alaycı bir şekilde saygısızlık göstermeye devam ettiğini gösteren bir kanıt olduğunu belirten Poroşenko, “Rusya için bu siyasi oyun ve şantaj ise, bizim için bu vatandaşlarımız için mücadele…”dedi.

RUSYA AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım tarihinde güya “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki  tutukevine sevk edildi.
Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı. Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği bildirildi.