Ukrayna: Rusya'nın askeri saldırı tehdidinin hafife alınamayacağını biliyoruz

Güncel
Anife Bilal
16 Şubat 2022, 12:52
Anife Bilal
16 Şubat 2022, 12:52

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üye ülkeleri, dün Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki faaliyetlerini görüşmek üzere bir araya geldi. Ukrayna’nın talebiyle düzenlenen söz konusu toplantıya, Rusya Federasyonu katılmayı reddetti. Rusya’nın kararını değerlendiren Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, “Böylece Rusya bir kere daha AGİT norm ve ilkelerini umursamadığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı, dün AGİT’te ele alındı. Rusya, sınırlarındaki askeri faaliyetlerine ilişkin açıklama yapma teklifini cevapsız bıraktığı için Ukrayna, Viyana Belgesinin uygulanmasının bir sonraki aşamasına geçerek durumu görüşmek üzere, AGİT’ten toplantı düzenlemesini talep etti. Rusya Federasyonu, Viyana Belgesi kapsamında tebligat gerektiren askeri faaliyetlerde bulunmadığını ileri sürerek toplantıda katılmayacağını açıkladı. Toplantıda konuşan Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, “Rus tarafının söz konusu kararını yapıcı olmayan yaklaşımının bir kanıtı olarak görüyoruz. Bu, Rusya Federasyonu’nun Teşkilatımızın dayandığı norm ve ilkeleri tamamen göz ardı ettiğinin çok açık bir göstergesidir.” dedi. 

“UKRAYNA SINIRLARINDAKİ RUS SİLAHLI KUVVETLERİNİN YOĞUNLUĞU SIRADAN ASKERİ FAALİYET OLARAK KABUL EDİLEMEZ”

Rusya’nın uluslararası toplumunun çağrılarını görmezden geldiğini ve Ukrayna ile diğer devletlerine askeri faaliyetleri konusunda bilgi vermeyi reddettiğini vurgulayan Tsımbalyuk, “Ukrayna sınırları yakınındaki bölgelerde bu kadar büyük bir silahlı kuvvet konsantrasyonu, sıradan askeri faaliyet olarak kabul edilemez. Rusya’nın Kırım ve Akyar’ı (Sivastopol) işgal ettiği ve Donetsk ile Lugansk bölgelerinde çatışmayı başlattığı 2014 yılındaki acı deneyimine dayanarak Rusya’nın askeri saldırı tehdidinin hafife alınamayacağını biliyoruz.” diye kaydetti.