Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın işgal altındaki bölgelerdeki vatandaşlara yasa dışı pasaport dağıtılması kararını kınadı

Güncel
Manas
26 Mayıs 2022, 01:05
Manas
26 Mayıs 2022, 01:05

Rusya, işgal altına aldığı Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelerinde yaşayan insanlara Rus pasaportları dağıtmaya hazırlanıyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgesi sakinleri için Rusya vatandaşlığı alma sürecinin basitleştirilmesini öngören kararnamesine tepki gösterdi ve Rus pasaportunun Ukrayna’ya yayılmasını durdurma çağrısında bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının, 25 Mayıs 2022 tarihli açıklamasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgesi sakinleri için Rusya vatandaşlığı alma sürecinin basitleştirilmesini öngören kararnamesini kınadı ve aynı zamanda Rus pasaportunun Ukrayna’ya yayılmasını durdurma çağrısında bulundu.

Bakanlık, Herson ve Zaporijjya bölgelerinin yanı sıra işgal altındaki Kırım, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yasa dışı pasaport dağıtımının Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ve normlarının ağır bir ihlali olduğunu vurguladı.

DİPLOMAT VE YABANCI MİSYON MENSUPLARINDAN TEPKİLER DEVAM EDİYOR

Ukrayna’daki diplomatlar olayla ilgili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgesi sakinleri için Rusya vatandaşlığı alma sürecinin basitleştirilmesini öngören kararnamesinin Ukrayna vatandaşlarının etkilemeyeceğine dikkat çekerek, “Putin’in bu kararnamesi yasal olarak geçersiz ve hiçbir yasal sonucu olmayacak ve aynı zamanda Rusya’nın geçici olarak işgal ettiği topraklarda yaşayanların Ukrayna vatandaşlığını etkilemeyecek” diye belirtti.

İşgalci Rusya’nın Ukrayna’da Rus pasaportu dağıtmasına ilişkni Putin imzalı söz konusu kararname

“PUTİN’İN PASAPORT GİRİŞİMİ, UKRAYNA’YA KARŞI SALDIRININ BİR BAŞKA TÜRÜDÜR”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın, işgal altına aldığı Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelerinde yaşayan insanlara zorla Rus pasaportu dağıtmaya hazırlanmasına tepki göstererek, “Putin’in zorla pasaport girişiminde bulunması, Ukrayna’ya karşı saldırının bir başka türüdür ve Ukrayna topraklarına ait bölgeleri daha fazla işgal etme girişimidir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus pasaportunun Ukrayna’ya yayılmasını durdurma çağrısı yaptı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SKANDAL VATANDAŞLIK KARARI!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nisan 2019’da imzaladığı kararla Ukrayna’nın Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşları için Rusya vatandaşlığını alma sürecini kolaylaştırdı. Öte yandan 18 Temmuz 2019’da imzalanan kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamı genişletilmişti. Nisan ayında Putin’in imzaladığı kararda, Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus kimliği için başvurabileceği belirtiliyordu. Ancak yeni kararda “bazı ilçeleri” ifadesi çıkarılmış ve böylece Ukrayna yönetiminin kontrolü altında olan Donbas ilçelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına da Rus pasaportu için başvurma olanağı tanınmıştı. Uluslararası toplum Rusya’nın söz konusu kararını kınamıştı.