Ukrayna: Rusya, Güney Ukrayna'yı 11 Eylül'e kadar işgal etmeyi planlıyor

Güncel
Manas
15 Temmuz 2022, 17:50
Manas
15 Temmuz 2022, 17:50

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Vadim Denisenko, işgalci Rusya’nın, Güney Ukrayna’yı 11 Eylül 2022 tarihine kadar işgal etmeyi planladığını bildirdi. Denisenko, “11 Eylül Rusya için önemli bir tarih. Çünkü bu tarih, Rusya’da ‘Tek dereceli seçim, tek oy’ günüdür. Bundan dolayı, her şeyi 11 Eylül’e göre ayarlayacaklar.” dedi.

Rusya’nın, Ukrayna’nın güneyini 11 Eylül 2022 tarihine kadar işgal etmeyi planladığı düşünülüyor. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Vadim Denisenko, konuya ilişkin 15 Temmuz 2022 tarihinde, Ukrayna’nın “Espresso” TV kanalına verdiği demeçte, “Rusların, geçici olarak işgal ettiği topraklarda sonsuza kadar geldiklerini bildirmek istiyor ve burada bir nevi Rusya’yı kurmayı planlıyorlar. Bununla milleti korkutmak istiyorlar. Bu tür planlar, işgalcilerin psikolojik bir aleti ve unsurudur. İnsanların itaatkar olmalarına ihtiyaçları var.” diye konuştu.

“İŞGALCİLERİN 11 EYLÜL SALDIRI GİRİŞİMİNE, KARŞILIK VERMEYE HAZIRIZ”

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Vadim Denisenko açıklamasının devamında, “11 Eylül Rusya için önemli bir tarih. Çünkü bu tarih, Rusya’da ‘Tek dereceli seçim, tek oy’ günüdür. Bundan dolayı, her şeyi 11 Eylül’e göre ayarlayacaklar. Bu tarihte sözde referandum olmayacak. Buna ihtiyaçları yok. Bunun bir bilgi savaşı olduğunu anlamalıyız. Bu tür şeylere tepkimiz sadece askeri olmalıdır. İşgalcilerin bu tür ifadelerine başka bir cevap olamaz.” dedi.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.