Ukrayna Rusya'dan 113 Ukrayna vatandaşını iade etmesini istedi

Haberler
Anife Bilal
04 Nisan 2019, 23:23
Anife Bilal
04 Nisan 2019, 23:23

Ukrayna, uluslararası insan hakları normlarına aykırı olarak Rusya ve işgal edilen Kırım’ın topraklarında; yasa dışı alıkonulan 113 Ukrayna vatandaşının yetkili organlarına iade edilmesini talep etti.

Ukrayna Adalet Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada, “Ukrayna Rusya Federasyonuna, Ukrayna yetkili organlarına Rusya ve geçici olarak işgal edilen Kırım’ın topraklarında uluslararası insan hakları hukuku normlarına aykırı olarak alıkonulan 113 Ukrayna vatandaşını iade etme talebinin yer aldığı notu gönderdi.” denildi.

“KIRIM TOPRAKLARI, UKRAYNA’NIN BÖLÜNMEZ BİR PARÇASIDIR”

Adalet Bakanlığı, Ukrayna mahkemeleri tarafından mahkum edilen ve işgalden sonra hapis cezalarını Kırım’da çekmek zorunda kalan veya Rusya’daki cezaevlerine sevk edilen vatandaşlarından başvuru aldığını bildirdi.

“Kırım toprakları Ukrayna’nın bölünmez bir parçasıdır, söz konusu topraklar Ukrayna Anayasası ve yasaları kapsamı altına giriyor” ifadelerinin vurgulandığı açıklamada, işgal edilen topraklarda Rusya adına karar alan sözde mahkemelerin faaliyet göstermesinin Ukrayna mevzuatına göre hiçbir yasal sonuçları taşımadığı belirtildi.

UKRAYNA’DAN RUSYA’YA İNSAN HAKLARI VE HUKUKİ NORMLARA DÖNME ÇAĞRISI

Bakanlık, Ukrayna’nın Rusya’dan; uluslararası insani hukuk normlarına aykırı olarak Rusya ve geçici olarak işgal edilen Kırım topraklarında yasa dışı şekilde alıkonulan vatandaşların derhal iade edilmesini, Ukrayna mevzuatına göre Ukrayna mahkemeleri tarafından verilen cezaları yine bu ülke topraklarında çekme olanağını ve ayrıca işgal edilen Kırım’da sözde incelenen davaların Ukrayna mevzuatına göre incelenmesini talep etti.