Ukrayna: Rusya buğdayımızı kaçırarak Stalin rejiminin suçlarını devam ettiriyor

Ekonomi
Anife Bilal
29 Nisan 2022, 21:26
Anife Bilal
29 Nisan 2022, 21:26

Rus işgal güçleri, ele geçirdikleri bölgelerde Ukrayna’ya ait buğdayları ve tahıl ürünlerini çalıyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın yasa dışı eylemlerini kınayarak Ukraynalı tarımcılarına ait buğdayı ve tahılları çalarak Kremlin yönetiminin, Stalin ve Nazi rejimlerinin suçlarını devam ettirdiğini vurguladı.

Rusya Federasyonu Krasnoyarsk Bölgesi Yasama Meclisinin resmi internet sitesinde, dün meclis üyelerinin Krasnoyarsk Bölgesi tarım ürünleri fonlarını, kısmen kontrol altına alınan Ukrayna’nın Herson bölgesindeki tahıldan sözde “ithal ederek” yenilemeye karar verdiğine dair bir açıklama yayımlandı.  Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’dan buğdayı ve tahılları kaçırmasını kararlılıkla kınayarak söz konusu kararın Ukrayna’daki 1921-1923, 1932-1933 (Holodomor) ve 1946-1947 yıllarındaki kitlesel suni açlıklarından sorumlu Sovyet hükumetinin zulüm politikasının devamı olduğu ifade edildi.

“İşgalciler, ‘kamulaştırma’ adı altında, buğdayı kaçırarak Stalin ve Nazi rejimlerinin suçlarını devam ettiriyor.” denilen açıklamada bakanlık, Rusya’nın işgal altına aldığı bölgelerden buğdayı kaçırarak, Ukrayna limanlarını bloke ederek ve deniz yollarına mayın döşeyerek dünyanın gıda güvenliğini tehdit ettiğini vurgulandı. 

“RUSYA HEM UKRAYNA HEM DE YURTDIŞINDAKİ TÜKETİCİLERİ SOYUYOR”

Ukrayna’nın dünyadaki yaklaşık 400 milyon kişiye gıda ürünleri sağladığını hatırlatan bakanlık, “Rusya, yasa dışı eylemleriyle aslında sadece Ukrayna’yı değil, yurtdışındaki tüketicileri de soyuluyor. Birleşmiş Milletler, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü geniş çaplı bir savaşın sonucu gıda sisteminin bozulması nedeniyle yaklaşık 1,7 milyar insanın yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya kalabileceğini tahmin ediyor. Ayrıca Rusya, Ukrayna’daki ekim sürecini kasıtlı olarak engellemeye, tarım makinelerini tahrip etmeye ve ülkemizin her yerine füze saldırıları düzenlemeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’ya ait buğdayı çalarak Rusya’nın Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) temel ilkelerini ihlal ettiğine dikkat çeken bakanlık, “Saldırgan devletin FAO’daki ve diğer uluslararası örgütlerdeki üyeliğinin uygunluğunu sorgulatıyor.” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan buğdayın yasa dışı ülke dışına çıkarılmasına son vermesini, Ukrayna limanlarına erişimi sağlamsını, seyrüsefer özgürlüğünü yeniden sağlamasını ve ticaret gemilerinin geçişine izin vermesini talep etti.

RUS İŞGALCİLERİ, ZAPORİJJYA BÖLGESİNDE 61 TON BUĞDAY ÇALDI

Ukrayna Başsavcılığı, dün Rus işgal güçlerinin Zaporijjya bölgesinde bulunan bir tarım işletmesinden 61 ton buğday çaldığını bildirdi.

Ayrıca Rus işgalcilerin kontrolü altına aldığı Melitopol kentinde ele geçirdiği buğdayı Kırım’a kaçırdığı da aktarıldı. Sosyal medyada paylaşılan videolarda buğday taşıyan Rus tırları dün Melitopol sokaklarında görüntülendi.

RUSYA HERSON BÖLGESİNDEKİ DEPOLARDAN BUĞDAY VE TAHILLARI KAÇIRIYOR

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, işgalcilerin, Herson bölgesindeki Novooleksiyivka kasabasında depolanan tüm buğdayı işgal altındaki Kırım’a kaçırdığını bildirdi. Denisova, “Vagonlarının üzerinde ‘buğday’ yazan bir trenin de Kerç Köprüsü üzerinden yarımadadan ayrıldığı görüldü.” diye duyurdu.

UKRAYNA, DÜNYANIN EN BÜYÜK 5’İNCİ BUĞDAY İHRACATÇISI

Yaklaşık yüzde 70’i verimli topraklarla kaplı olan Ukrayna’nın 32 milyon hektarlık ekilebilir araziye sahip olduğu belirtiliyor. Bu oran, tüm Avrupa Birliği’ndeki (AB) ekilebilir arazinin 3’te 1’ine tekabül ediyor.

Öte yandan Ukrayna’nın dünyanın en büyük 10 tahıl ihracatçısından biri olduğu belirtiliyor. Yüzyıllardır önemli bir buğday üreticisi konumunda olan ve Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak da adlandırılan Ukrayna, dünyanın en büyük 5’inci buğday ihracatçısı olarak ön plana çıkıyor.  Ukrayna’nın Rusya tarafından saldırıya uğraması nedeniyle dünyadaki buğday fiyatları 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Enerji ve emtia bilgileri sağlayıcısı S&P Global Platts’a göre, Rusya ve Ukrayna’nın 2021-2022 hasat yılında toplam 60 milyon ton buğday ihraç etmesi bekleniyordu. Bu ithalatın büyük çoğunluğu ise Karadeniz’den yapılıyor. Savaşın başından beri Rusya, Ukrayna’nın Azak Denizi ve Karadeniz’deki limanlarını bloke ediyor. Bu nedenle geçmiş mahsullerden kalan buğday Ukrayna’dan çıkarılamıyor.