Ukrayna: Rusya, bize karşı yürüttüğü melez savaşta YouTube’u kullanıyor

Bilim ve Teknoloji
Anife Bilal
05 Haziran 2019, 19:29
Anife Bilal
05 Haziran 2019, 19:29

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Google şirketine Kırım Tatar televizyon kanalı ATR’nin YouTube kanalında yayınlanan bazı paylaşımları hakkında şikayette bulundu.

Öte yandan, Ukrayna Televizyon ve Radyo Yayını Konseyi de, Google şirketinden Roskomnadzor’un şikayeti yüzünden ATR’nin videolarını engellememesini istedi.

Ukrayna Televizyon ve Radyo Yayını Konseyi resmi internet sayfasında yayınlanan açıklamada, YouTube şirketinin, ATR’den kanalın resmi adresinden Roskomnadzor’un şikayeti üzerine bazı videoları kaldırmasını talep ettiği bildirildi.

Açıklamada, “Yayınlanan bazı videoların Rusya’nın bilgi, bilgi teknolojileri ve bilgi koruma yasalarını ihlal ettiğini ileri süren Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu’nun (Roskomnadzor) talebine dayanarak YouTube ART’ye başvurdu.” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna televizyon kanallarının yayınlarının Ukrayna yasaları yetkisi altında olduğunu belirten Konsey, ATR kanalının içeriğinin Ukrayna ve Avrupa Birliği yasalarına uyduğunu bu yüzden kanalının içeriğinin engellenmesi için yasal hiçbir gerekçesinin olmadığını ayrıca bu örneğin hem Ukrayna hem de dünyadaki ifade özgürlüğü için tehlike oluşturduğunu kaydetti.

“RUSYA, UKRAYNA TARAFINDAN TESCİLLENMİŞ UKRAYNA MEDYA KURULUŞLARINA KARIŞIYOR”

Açıklamada ayrıca, “Konseye göre, bu tür eylemlerle Rusya Google şirketi ve onun iştirakı olan YouTube şirketini Ukrayna’ya karşı yürüttüğü melez (hibrit) savaşta kendi çıkarları için kullanıyor. Roskomnadzor ise Ukrayna Televizyon ve Radyo Yayını Konseyi tarafından tescillenmiş Ukrayna medya kuruluşlarının faaliyetlerine karışmaya çalışıyor. Ukrayna’da faaliyet gösteren bağımsız medyanın faaliyetlerine Rus düzenleyicinin bu tür uygunsuz müdahalesi kabul edilemez.” denildi.

Daha önce de aynı şirket Roskomnadzor, YouTube’tan bir Ukrayna haber ajansının YouTube kanalında Kırım Tatar siyasi tutsak Emir Üsein Kuku hakkında yayınlanan videonun kaldırılmasını talep etmişti.