Ukrayna: Rus ordusunun toplam can kaybı 40 bini geçti

Güncel
Anife Bilal
27 Temmuz 2022, 11:25
Anife Bilal
27 Temmuz 2022, 11:25

Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatan Rusya’nın verdiği zayiat her geçen gün artmaya devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun kayıplarına dair yeni verileri paylaştı. Buna göre Rus ordusu, savaşın başından bu yana Ukrayna’da kaybettiği asker sayısı 40 bini aştı.

Ukrayna’ya 24 Şubat 2022 tarihinde saldıran Rus ordusunun kayıpları artıyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, son bir günde Rus ordusunun Ukrayna’da yaklaşık 200 askerini kaybettiğini bildirdi. Öte yandan Rus ordusunun, 24 Şubat-27 Temmuz 2022 tarihleri arasındaki toplam tahmini kayıplarını şu şekilde açıklandı:

“Can kaybı yaklaşık 40 bin 70, (etkisiz hale getirilen teçhizat) bin 738 tank, 3 bin 971 zırhlı savaş aracı, 883 top, 258 çok namlulu roketatar sistemi, 117 hava savunma sistemi, 222 uçak, 190 helikopter, 2 bin 847 araç, 15 gemi/ bot, 726 İHA, 75 özel ekipman, 174 balistik füze.”

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.