Ukrayna: Putin, Rusların işgal altındaki Kırım'ı terk etmesini engellemek istiyor

Güncel
Anife Bilal
23 Mart 2022, 17:46
Anife Bilal
23 Mart 2022, 17:46

Rusya, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta planladığı gibi başarılı olmazken; işgal altındaki Kırım’a 2014’ten sonra yerleşen Rus vatandaşları da yarımadayı terk etmeye başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusların Kırım’dan kaçmasını engellemek için önlem almaya hazırlandığı bildirildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Askeri İstihbarat Başmüdürlüğü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal altındaki Kırım’dan toplu halde kaçan Rus vatandaşlarını durdurmak için önlem almaya hazırlandığını bildirdi. Askeri istihbarattan yapılan açıklamada, “Elde edilen istihbarata göre, Rusya Uluslar Muhafızları birliklerinin Kerç köprüsünden Rusya’ya geçmeye çalışan insanları engellemeye hazırlanıyor. Ayrıca işgalci yönetime, yarımadanın Rusya ile olan feribot seferlerini ve hava bağlantılarını da kısıtlama emri verildi” ifadeleri kullanıldı.

KIRIM’I TERK ETMEK İSTEYEN RUSLARIN SAYISI ARTTI

Açıklamada son haftalarda Kırım’ı terk etmek isteyen Rus vatandaşlarının sayısının önemli ölçüde arttığına dikkat çekilirken, “Gayrimenkullerini satıyor, ikametgah kaydını değiştiriyor ve yarımadadaki iş ve varlıkları Rusya’ya taşıyorlar.” denildi.

Rus vatandaşlarının yarımadadan kaçmasını engellemek için Rus yönetiminin güya Ukraynalı sabotajcılarla mücadele etme bahanesiyle Kerç köprüsünde Rusya Uluslar Muhafızları birliklerini yerleştireceğini belirten askeri istihbarat, “Putin, Kırım’dan çıkış yollarını engelleyerek, aslında şu anda yarımadada yasa dışı olarak bulunan ve yasal statüleri belirsizliğini koruyan 600 bin Rus vatandaşını rehin tutuyor” diye kaydetti.