Ukrayna, Putin'in Kırım'a düzenlediği yasa dışı ziyareti kınadı

Güvenlik
Anife Bilal
28 Ağustos 2020, 11:32
Anife Bilal
28 Ağustos 2020, 11:32

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal edilen Kırım’a düzenlediği yaşa dışı ziyarete ilişkin, 27 Ağustos 2020 tarihinde Kıyiv yönetiminden kınama geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal altındaki Kırım’a düzenlediği yasa dışı ziyareti kınadı. Yapılan açıklamada, Rus tarafının, uluslararası hukukun genel kabul görmüş ilke ve normlarıyla alay ettiği kaydedildi.

PUTİN’DEN BİR YASA DIŞI ZİYARET DAHA

Bilindiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 27 Ağustos 2020 tarihinde işgal altındaki Kırım’a bir yasa dışı ziyaret daha düzenledi. Putin, işgalci yönetimin yarımadada yasa dışı olarak inşa ettiği Tavrida otoyolunun yeni bölümünün açılışına katıldı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada, “Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya tarafından işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’e (Akmescit) Ukrayna ile koordine edilmeden düzenlediği sıradaki ziyaretiyle ilgili protesto bildiriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Ukrayna’nın Rus üst düzey yetkililerinin, işgal altındaki Kırım’da düzenlediği ziyaretleri Ukrayna egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ağır ihlali olarak görmeye devam ettiği belirtildi. Yapılan açıklamada, Rus tarafının, uluslararası hukukun genel kabul görmüş ilke ve normlarıyla alay ettiği kaydedildi.

Bakanlık ayrıca Ukrayna’nın Kırım ve Akyar’daki yasa dışı faaliyetlerde yer alan kişilere ve şirketlere yönelik uygulanan ulusal ve uluslararası yaptırımları artırma yönünde çalışmaya devam ettiğini belirtti.

KIRIM’IN RUS İŞGALİ

İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzaladılar.

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, dünyanın birçok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından ilgili yasa imzalandı.

Avrupa birliği ve ABD, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uygulamaya başladı

Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.