Ukrayna, Putin dahil 35 üst düzey Rus yetkiliye yaptırım uyguladı

Güncel
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 17:46
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 17:46

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere bir dizi üst düzey Rus yetkiliye yaptırım uygulanmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 9 Haziran 2022 tarihinde, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere 35 üst düzey Rus yetkiliye karşı yaptırımlar uygulanmasını öngören kararnameyi imzaladı. İlgili karar, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi tarafından da kabul edilerek yürürlüğe konulacak.

UKRAYNA’DAN PUTİN’E YAPTIRIM

Yaptırım listesinde; Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin dışında, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Güvenlik Konseyi Nikolay Patruşev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da yerini aldı.

Öte yandan, söz konusu yaptırım listesine dahil edilen Rus vatandaşlarının, Ukrayna’ya giriş ve çıkışları yasaklandı. Ukrayna’daki tüm varlıkları donduruldu ve ekonomik ve mali yükümlülükleri askıya alındı. Bunun yanında, ihraç edecekleri menkul kıymetlerdeki işlemler tamamen yasaklanacak. Ayrıca, yaptırım listesine dahil olan kişiler, Ukrayna devlet ödüllerinden de mahrum bırakılacak.