Ukrayna Polis Teşkilatından Kırım Tatarı Aziz Umerov, gönüllü olarak savaş mağdurlarına yardım ediyor

Güncel
Manas
09 Temmuz 2022, 00:40
Manas
09 Temmuz 2022, 00:40

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de yer alan Kıyiv Ulusal Polis Teşkilatında görevli kıdemli polis müfettişi, Kırım Tatarı Aziz Umerov’un meslek hikayesini duyurdu. Mesleği haricinde savaştan etkilenen, mağdur gönüllülere yardım eden Umerov, örnek çalışan olarak gösterildi.

Kıyiv Ulusal Polis İletişim Departmanı Oksana Lişuk, 7 Temmuz 2022 tarihinde, Kıyiv Ulusal Polis İletişim Departmanının resmi sitesinde Kırım Tatarı polis müfettişi Aziz Umerov ile yapılan röportajı okuyuculara sundu. Oksana Lişuk’un aktardığı bilgiye göre, genç Aziz Umerov, Ulusal İçişleri Akademisi’nde hukuk eğitimi aldı. Kırım Yarımadası’nın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra, Ukrayna’da kolluk görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra, kariyerine Kıyiv’deki Dnipro Polis Departmanında araştırmacı olarak devam etti. Kırım Tatarı Polis Müfettişi Aziz Umerov, şu anda işgalci Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırısı sonucu işlediği suçları ilgili ceza davalarını araştırdığını aktardı.

Kıyiv Ulusal Polis İletişim Departmanı Oksana Lişuk, Kırım Tatar Aziz Umerov’dan aldığı röportajın tamamı şu şekilde aktarıldı:

İşgalci Rus birliklerinin Ukrayna topraklarındaki işlediği suçları araştırırken nasıl tarafsız kalınır?

Bununla ilgili Ukrayna mevzuatı var. Tamamen insani bir bakış açısından, bunu anlamak veya kabul etmek imkansızdır. Ancak bunu yapan düşmanlar, Kanun önünde işlediği suçlardan sorumlu olacaklar. Sakin kalmaya ve araştırmacı olarak işimi yapmaya çalışıyorum.

Gönüllü olarak hizmet etmek nasıl bir duygu?

Ben aslında bu kelimeye yabancı değilim. Ben, işgalci Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal ettiğinden beri gönüllü olarak hizmet ediyorum. O zamandan beri ordumuza ve Kırım Tatarları da dahil olmak üzere ülke içinde yerinden edilmiş kişilere yardım etmeye çalışıyorum. Elbette, 24 Şubat 2022’den önce ihtiyaç duyulan yardımın ölçeğini mevcut gerçeklerle karşılaştırmak zor.

Hangi yönde yardım toplayıp gönderiyorsunuz?

Farklı şekillerde… Cephedeki askerlerin verdiği taleplere ve belirli şeyleri alma fırsatına bağlı olarak hareket ediyoruz. Bazen giysi ve yiyecek, bazen de ilaç ve askeri mühimmat temin ederiz. Şu anda yurtdışında olan sevgili eşim Elmaz, bu konuda bana çok yardımcı oluyor.

Sadece orduya mı yardım ediyorsun?

İnsani yardımın önemli bir kısmını oluşturan Kıyiv bölgesindeki işgal altındaki köylerde yaşayan insanlara yardım ulaştırıyoruz. Orada durum çok zor, birçok yerel vatandaş, barınak olmadan evlerinin enkazı arasında yaşıyor. Çok korkutucu, ama bu kederin arasında bile harika insanlarla tanışabilirsin. Örneğin, Barışiv bölgesindeki köylerden birinde 86 yaşında bir sanatçıyla tanıştım. Vasiliy Dmitriyeviç hiçbir şeyden şikayet olmadı, ancak konuşmada artık çöpte kaldığı bisikletini hatırladı. Bir süre sonra gönüllüler ve ben geri döndük ve ona bir bisiklet hediye ettik. Bu adamın bize teşekkür edişi, o samimi, çocuksu duygularını asla unutmayacağım.

Gönüllü olmak için gereken gücü ve zamanı nasıl buluyorsunuz?

Bu aktivite bana ilham veriyor, bu yardımın önemli olduğunu biliyorum, yani her şeyi doğru yapmaya özen gösteriyorum. Aynı zamanda başka insanları da gönüllü hizmet etmeye ve ordumuzu desteklemeye teşvik ediyorum ve bundan çok mutlu oluyorum.

Herkese yardım edemezsiniz, katılıyorum, ama en az bir kişi en azından birine yardım ederse, o zaman bütün bir okyanus damla damla toplanabilir. Bu arada yönetim arkadaşlarıma müteşekkirim, gönüllü faaliyetlerimi aktif olarak destekliyorlar.

Hobileriniz var mı, belki yeni bir hobiniz vardır?

Askeri meselelerin incelenmesiyle ilgilenmeye başladım. Özel literatür okuyorum, bu konuda adamlarla iletişim kuruyorum ve ayrıca dövüş eğitimi alıyorum.

Şimdi ne hakkında hayal ediyorsun?

Ben sadece hayal kurmuyorum. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü yeniden kurmaya ve işgal altındaki Kırım’ın özgürlüğe kavuşması için çalışıyorum. Kırım elbet bir gün özgürlüğüne kavuşacak. Bu olacak ve eminim.