Ukrayna Parlamentosundan uluslararası topluma Rusya'ya baskıyı artırma çağrısı

Güncel
Anife Bilal
05 Nisan 2022, 14:07
Anife Bilal
05 Nisan 2022, 14:07

Ukrayna Parlamentosu, bugün kabul ettiği kararda Rusya Federasyonu’nun, askeri ve politik liderliğinin ve işlediği suçlara karışan herkesin adalete teslim edilmesi gerektiğini vurguladı. Bununla birlikte belgede, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları artırma çağrısı yapıldı.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna Parlamentosunun kabul ettiği kararda Rus ordusunun Ukrayna’nın Buça, İrpin, Gostomel ve diğer yerleşim yerlerinde işlediği savaş suçları bağlamında uluslararası kuruluşlara Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırım baskısını artırma çağrısı yaptığını bildirdi. Umerov yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Derhal Rusya’ya karşı yeni yıkıcı yaptırımlar uygulanmalı, Rus petrolüne, gazına, kömürüne ambargo uygulanmalı, tüm limanlar Rus gemileri ve kargoları için kapatılmalı, tüm Rus bankalarının SWIFT bağlantısı kesilmeli. Ülkeyi Rus-Nazi işgalcilerinden bir an önce kurtarmak ve Avrupa’nın güvenliğini Rus tehdidinden korumak için Ukrayna’ya gerekli modern savunma ve saldırı silahlarını sağlamak çok önemlidir.

“RUSYA CEZALANDIRILMALI!”

Ukrayna milletvekilleri, kabul ettiği kararda, Rusya Federasyonu’nun, askeri ve politik liderliğinin ve işlediği suçlara karışan herkesin adalete teslim edilmesi gerektiğini vurgulayarak; Rus işgal güçlerinin işlediği suçların kanıtlarını toplamak için Uluslararası Ceza Mahkemesi ve uluslararası kuruluşların temsilcilerinin Ukrayna’yı ziyaret etmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca Ukrayna Parlamentosu, uluslararası toplumu soykırıma dönüşen Rusya’nın Ukrayna halkına yönelik silahlı saldırısını şiddetle kınamaya davet etti.