Ukrayna Parlamentosundan uluslararası topluma Kırım Platformu'nda iş birliği çağrısı

Haberler
Anife Bilal
24 Ağustos 2021, 10:59
Anife Bilal
24 Ağustos 2021, 10:59

Ukrayna Parlamentosu, uluslararası örgütlere ve devletlere, Rus saldırganlığına karşı koymak ve Kırım’ı işgalden kurtarmak amacıyla Kırım Platformu çerçevesine iş birliği yapma çağrısında bulundu. İlgili karar, dün düzenlenen olağanüstü genel kurul toplantısında kabul edildi.

Ukrayna Parlamentosu, dün uluslararası örgütler ve yabancı devletlere, Rus saldırganlığına karşı koymak ve Kırım’ı işgalden kurtarmak amacıyla Kırım Platformu çerçevesine iş birliği yapma çağrısı içeren kararı kabul etti. Söz konusu belge için 283 milletvekili “evet” oyu kullandı. 

Kararda, Ukrayna Parlamentosu Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı (AGİT), NATO Parlamenterler Meclisi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Parlamenterler Meclisi, Avrupa Parlamentosu (AP) ve yabancı devletlerin hükumet ile parlamentolarını Kırım Platformu’na destek verme ve platformun farklı boyuttaki çalışmalarına katılmaya davet etti.

Bununla birlikte Ukrayna Parlamentosu, uluslararası toplumuna, Rusya Federasyonu’nun doğrudan veya dolaylı olarak Kırım Platformunun faaliyetlerini engellemeye yönelik eylem ve girişimlerini desteklemekten kaçınma çağrısında bulundu.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

kirim-platformu-zirvesinde-katilimcilar-ukraynaya-destegini-yineledi

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.