Ukrayna Parlamentosundan, uluslararası kuruluşlara Rusya Devlet Duması seçimlerini tanımama çağrısı

Haberler
Anife Bilal
08 Eylül 2021, 16:56
Anife Bilal
08 Eylül 2021, 16:56

Ukrayna Parlamentosu, uluslararası toplumu, Rus işgal altında bulunan Kırım ve Donbas’ta yasa dışı olarak düzenlenecek Rusya Devlet Duması seçimlerini tanımama çağrısı yaptı. İlgili karar tasarısı bugün parlamentoda onaylandı.

Ukrayna Parlamentosu bugün uluslararası kuruluşlara, Kırım’da ve Donbas Topraklarında Yapılacak Olan Rusya Devlet Duması Seçimlerini Tanımama Çağrısına Dair” başlıklı kararı kabul etti. Karar için 318 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kararı parlamentoya sunan Ukrayna milletvekili Oleksiy Gonçarenko yaptığı açıklamada, “Bu çok önemli bir karar. Kırım ve Donbas Ukrayna’dır!” diye vurguladı.

SEÇİMLERİN MEŞRUİYETİNİ TANIMAMA ÇAĞRISI

Parlamento kabul edilen kararda, işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında da seçimlerin yapılması durumunda, 19 Eylül 2021 tarihinde düzenlenecek olan Rusya Devlet Duması seçimlerinin meşruiyetini tanımama çağrısında bulundu. Ayrıca Ukrayna milletvekilleri, işgal altındaki Kırım ve Donbas’da Rusya Devlet Duması seçimlerini organize eden kişilere yaptırım uygulamaya davet etti.

Rus Parlamentosunun alt kanadı olan Duma’nın milletvekili seçimleri, 19 Eylül 2021 tarihinde yapılacak. Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy ile bağlantılı olan kuruluşlar seçimlere katılamayacak.