Ukrayna Parlamentosundan Belarus yönetimine kınama

Haberler
E. K.
03 Haziran 2021, 17:10
E. K.
03 Haziran 2021, 17:10

Ukrayna Parlamentosu Ryanair uçağının Minsk’e zorla indirilmesi olayı ile ilgili karar kabul etti. Kararda; Ukrayna Parlamentosunun, Ryanair yolcu uçağının zorla indirilmesi ve muhalif gazeteci Roman Prataseviç’in tutuklanmasına ilişkin Belarus yönetiminin eylemlerini şiddetle kınandığı belirtildi.

Ukrayna Verhovna Radası (Parlamento), Atina-Vilnius seferi yapan yolcu uçağının sahte bomba ihbarı ile Minsk’e indirilmesi olayı ile ilgili kararı kabul etti. Bugün yapılan oturum sırasında kabul edilen kararda, Ukrayna Parlamentosunun, Ryanair yolcu uçağının zorla indirilmesi ve muhalif gazeteci Roman Prataseviç’in tutuklanmasına ilişkin Belarus yönetiminin eylemleri şiddetle kınadığı belirtildi.

PRATASEVİÇ’İN SERBEST BIRAKILMASI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNULDU

Verhovna Rada, Roman Prataseviç’in ve tüm siyasi mahkumların derhal serbest bırakılması, Belarus güvenlik güçlerinin tutuklulara uyguladığı işkenceye son verilmesi ve ayrıca uluslararası yükümlülükler uyarınca insan haklarına saygının güvence altına alınması çağrısında bulundu. Parlamento ayrıca uçağın zorla indirilmesini “kabul edilemez bir eylem” olarak nitelendirdi ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nü acilen soruşturmaya çağırdı.

BELARUS UÇUŞLARININ YASAKLANMASI İÇİN DESTEK

Bunun yanı sıra, milletvekilleri, Ukrayna hükumetinin, Ukrayna ile Belarus Cumhuriyeti arasındaki uçuşları yasaklama ve Belarus havayollarına karşı yaptırımları güçlendirme eylemlerine tam destek verdiklerini belirttiler. Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), dün yayımladığı yönergede EASA üyesi olan ülkelere Belarus hava sahasını kullanmayı yasakladı. Yasağın yönerge yayımlandıktan 2 gün sonra yürürlüğe gireceği ifade edildi. İlgili yasağın, Belarus hava sahasında yolcular ve mürettebatlar için oluşabilecek riskleri azaltmak amacıyla uygulandığı belirtildi.

BELARUS, YOLCU UÇAĞINI ZORLA İNDİREREK MUHALİF GAZETECİYİ GÖZALTINA ALDI

Yunanistan’ın başkenti Atina’dan Litvanya’nın başkenti Vilnius’a giden Ryanair havayolu şirketine ait uçak, 23 Mayıs tarihinde Belarus’un başkenti Minsk’e zorunlu iniş yaptı.  Belarus ‘bomba ihbarı’ yapıldı iddiasıyla uçağı Minsk’te indirilmesini talep etti. Uçak Mİnsk’ten yeniden havalanmadan önce, uçakta bulunan muhalif gazeteci, Nexta haber grubunun eski editörü Raman Prataseviç, uçak yeniden havalanmadan önce gözaltına alındı.

BELARUS’A UÇUŞLARI DURDURMA KARARI ALINDI

Ukrayna Bakanlar Kurulu, 28 Mayıs 2021’de yapılan toplantıda, 26 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Belarus’a yapılan uçuşları durdurma kararı aldı. Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen kararda, Ukrayna’ya ait hava yolları şirketlerinin, Belarus hava sahasını kullanmasına yasak getirildi. Daha sonra Ukrayna, 29 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, Belarus uçaklarına Ukrayna hava sahasını kapatma kararı aldı.