Ukrayna Parlamentosundan ABD'ye "Kuzey Akım 2" başvurusu

Haberler
E. K.
21 Mayıs 2021, 21:16
E. K.
21 Mayıs 2021, 21:16

Ukrayna Parlamentosu bugün yapılan oturumda, ABD Temsilciler Meclisi ve Senatoya yaptırımlar yoluyla Rusya’nın Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesini engelleme başvurusu ile ilgili kararı kabul etti.

Ukrayna Parlamentosu, Rus gazını Ukrayna’yı devre dışı bırakarak doğrudan Almanya’ya ulaştırması planlanan Kuzey Akım-2 doğalgaz hattı projesinin yaptırımlar yoluyla hayata geçirilmesini önlemesi için ABD Temsilciler Meclisi ve Senatoya başvuruda bulunulmasını öngören kararı kabul etti. “Kuzey Akım-2 Doğalgaz Boru Hattı İnşaatına Yönelik Yaptırımların Uygulanması Yoluyla Ukrayna ve Avrupa’nın Enerji Güvenliğini Güçlendirme Çabalarının Yoğunlaştırılmasına İlişkin Amerika Birleşik Devletleri 117. Dönem Kongresi Temsilciler Meclisi ve Senatosuna Başvuru Karar Tasarısı” bugün yapılan oturumda 292 milletvekilinin oyuyla kabul edildi.

“RUSYA’NIN KUZEY AKIM 2’Yİ ENERJİ SİLAHI OLARAK KULLANMAMASINI GARANTİLİYOR”

Kararda, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 19 Mayıs 2021 tarihinde sunulan ABD Kongresi raporunun ve önerilen ek yaptırımlarda Nord Stream-2 projesinin ana katılımcı şirketi Nord Stream AG’ye karşı yaptırımların öngörülmemesinden endişe duyulduğu kaydedildi. Kararda, “Rusya’nın Kuzey Akım 2’yi bir enerji silahı olarak kullanmamasını garantileyen tek uzun vadeli mekanizmanın, projenin tamamlanması ve hayata geçirilmesi olasılığını tamamen engellemek olduğuna inanıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

YAPTIRIM İÇİN ABD YASALARINA GÖRE MEVCUT TÜM ARAÇLARI KULLANMAYA ÇAĞRILDI

Böylelikle Ukrayna Parlamentosu, ABD Temsilciler Meclisi ve Senatoyu, Kuzey Akım 2 gaz boru hattının inşasını tamamen ve geri döndürülemez bir şekilde durdurmak amacıyla Nord Stream AG de dahil olmak üzere söz konusu Rus jeopolitik projesinin tüm katılımcılarına karşı yaptırımlar uygulamak için ABD yasalarına göre mevcut tüm araçları kullanmaya çağırdı.

RAZUMKOV: ENERJİDE BAĞIMSIZLIĞIMIZ VE GÜVENLİĞİMİZ İÇİN VERİLEN BİR MÜCADELE

Oylamadan önce konuşan Parlamento Başkanı Dmıtro Razumkov, Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesinin tamamlanmasının hem Ukrayna hem de diğer birçok ülke için tehdit oluşturduğunu ifade ederek, “Bugün, Verhovna Rada önemli bir mesele ile karşı karşıyadır – enerjide bağımsızlığımız ve güvenliğimiz için verilen mücadele. Ve bu konuda uluslararası destek olmadan Ukrayna için zor olur.” dedi.

ZELENSKIY, BU MESELENİN NÜFUZ MESELESİ OLDUĞU DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNDU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kuzey Akım-2 doğalgaz hattı inşaatına karşı uygulanan yaptırımların kaldırılmasının, bunun işgalci Rusya’nın önemli jeopolitik zaferi olacağını kaydetmişti. Cumhurbaşkanlığı görevindeki 2 yılını değerlendirdiği basın toplantısında konuşan Zelenskıy, Kuzey Akım-2 projesine karşı koyma meselesinin, Ukrayna ve Avrupa’nın güvenlik meselesi ve jeopolitik nüfuz meselesi olduğunu ifade etti.

KUZEY AKIM 2 PROJESİ

Toplam maliyeti 10 milyar avro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 projesiyle yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor.

ABD, Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında proje sahibi Gazprom’un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor.

1 Nisan’da yapılan açıklamada, Rus enerji şirketi Gazprom’un, Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Projesi’nin yüzde 95’ine denk gelen 2 bin 339 kilometrelik boru döşeme işini tamamladığı bildirilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Akım 2 (Nord Stream) boru hattı projesini inşa eden Alman “Nord Stream 2 AG” şirketi ve şirketin CEO’su Mathias Warnig’in, projeye yönelik uygulanan yaptırımlardan muaf tutulduğunu açıkladı.

Blinken, 19 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, “Avrupa Enerji Güvenliğini Koruma Yasası” kapsamında Kongre’ye sundukları raporda projeye müdahil oldukları gerekçesiyle yaptırım listesine alınabilecek 4 gemi, 5 şirket ve bir kişinin tespit edildiğini kaydetti.

Bu 4 geminin yanı sıra Rusya Federal Devlet Bütçe Kurumu Deniz Kurtarma Servisine bağlı olup projede rol alan 9 geminin de yaptırım listesine alınacağını belirten Blinken, “Ayrıca, Nord Stream 2 AG şirketi ile CEO’su Matthias Warnig’i yaptırımlardan muaf tutmanın ABD’nin menfaatine olduğuna karar verdim.” ifadelerini kullandı.
Blinken, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin, Rus Deniz Kurtarma Hizmetleri kurumunun kurtarma, çevre ve bro hattı projesi ile ilgili olmayan faaliyetlerinin devam etmesine izin vereceğini bildirdi.