Ukrayna Parlamentosuna, Rusya’nın Kırım’da düzenleyeceği yasa dışı referanduma ilişkin yasa tasarısı sunuldu

25 Haziran 2020, 14:42

Ukrayna Parlamentosuna, uluslararası toplumu, Kremlin yönetiminin işgal altındaki Kırım’da düzenleyeceği anayasa değişiklikleri referandumunu yasa dışı olarak tanımaya davet eden yasa tasarısı sunuldu. Tasarı, Ukrayna Parlamentosunun Kırım Tatar Milletvekili Rüstem Umerov’un girişimleriyle hazırlandı.

“KIRIM’IN İŞGALİNİ MEŞRULAŞTIRMA GİRİŞİMLERİ YASA DIŞIDIR”

Konu ile ilgili kendi sosyal medya hesabından açıklama yapan Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, “Rusya’nın, işgal edilen Kırım ve Sivastopol (Akyar) kentinde Rus referandumu düzenleme yoluyla Kırım’ın işgalini meşrulaştırma girişimleri yasa dışıdır. Uluslararası hukuka uyan ve ona saygı duyan tüm medeni dünya ile birlikte saldırgan devletin yasa dışı eylemlerine tepki göstermeliyiz.” ifadelerini kullandı.

YASA TASARISINI MİLLETVEKİLİ RÜSTEM UMEROV VERDİ

Umerov, tüm bunları göz önünde bulundurarak kendi girişimiyle hazırlanan “Ukrayna Parlamentosunun geçici işgal altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kentinde Rusya Anayasası değişiklikleri ile ilgili yapılacak Rus oylamasına ilişkin açıklaması hakkında” başlıklı yasa tasarısının parlamentoya sunulduğunu bildirdi.  Konuyla iligli Milletvekili Umerov, “Uluslararası ortaklarımıza seslenerek Rusya’nın yasa dışı faaliyetlerinin ilkeli bir şekilde değerlendirmesini yapmaya, ayrıca Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini geri kazanmak için Rusya’ya uygulanan siyasi ve ekonomik baskıyı devam ettirmeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.


anayasa referandumu
İşgal Altındaki Kırım
Rusya
Ukrayna