Ukrayna Parlamentosu, Türkiye ile imzalanan Kırım Tatarları için 500 konut anlaşmasını onayladı

Güncel
E. K.
14 Temmuz 2021, 15:52
E. K.
14 Temmuz 2021, 15:52

Ukrayna Parlamentosu, Ukrayna ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan Kırım Tatarları için konut anlaşmasını onayladı. Anlaşmaya göre, inşa edilen 500 daireden 450’si Kırım Tatarlarına, geri kalan daireler ise ülke içinde yerinden edilmiş kişilere ve terörle mücadele operasyonuna katılanlara teslim edilecek.

Ukrayna Verhovna Radası (Parlamento), Ukrayna ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan Kırım Tatarları için konut anlaşmasını bugün yapılan oturumda onayladı. Parlamentoda karar tasarısını, 333 milletvekili desteklerken; ret oyu veren olmadı.

Açıklama yok.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamadabulunan Ukrayna Milletvekili, kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, inşaatın başlaması için sadece bir adım kaldığını belirterek, “Son bir resmi adım kaldı. Anlaşmanın Türk parlamentosundaki meslektaşlarımız tarafından onaylanması…” ifadesini kullandı.

KIRIM TATARLARINA 500 KONUT PROJESİNE ONAY

Anlaşmaya göre, inşa edilen 500 daireden 450’sinin Kırım Tatarlarına, geri kalan dairelerin ise ülke içinde yerinden edilmiş kişilere ve terörle mücadele operasyonuna katılanlara teslim edileceğini kaydeden Umerov, geçen hafta, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile konut inşaatı için ayrılan alanı incelediklerini bildirdi. Umerov, Bu gelişmeyle beraber en kısa zamanda inşaatın başlayacağı ve 500 ailenin yeni evlere kavuşacağı ümidini dile getirdi.