Ukrayna Parlamentosu, tarım arazilerinin satışa çıkarılmasını onayladı

31 Mart 2020, 12:03

Ukrayna Parlamentosu, dün gerçekleştirilen olağanüstü oturumda, tarım arazilerinin satışa çıkarılmasına ilişkin yasayı kabul etti. İlgili yasa için 259 milletvekili “evet” oyu kullandı.

Söz konusu yasaya göre tarım arazileri, 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren satışa çıkarılabilecek. Ayrıca, satışa çıkarılan tarım arazilerini, Ukrayna vatandaşları, bölgesel topluluklar, Ukrayna yasalarına uygun olarak tescil edilmiş ve hissedarları sadece Ukrayna vatandaşlarından oluşan tüzel kişilikler satın alabilecek. Yasada, kaydedilen bilgilere göre, Tüzel kişilikler sadece 2024 yılından itibaren arazi satın alma hakkına sahip olabilecekler.

UKRAYNA’NIN YENİ IMF ANLAŞMASI

Yabancı vatandaşlar ise yalnızca referandum ile halkın kabul etmesi sonrasında Ukrayna’da tarım arazilerini satın alabilecekler. Bununla birlikte, referandumun sonuçları ne olursa olsun yabancıların, Ukrayna devlet sınırına 50 km’ye kadar bulunan tarım arazilerini satın alması yasaklanacak.

Tarım arazilerin satışa çıkarılması ile ilgili yasasının kabul edilmesi, Ukrayna’nın yeni bir IMF programını uygulamaya koymasının şartlarından biriydi. Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, IMF’nin şartlarını yerine getirdikten sonra 15 gün içinde 1,75-2 milyar dolarlık ilk parça fonun, Ukrayna bütçesine aktarılacağını bildirmişti.


tarım arazileri
Ukrayna
Bunlara da bakın: