Ukrayna Parlamentosu, sıkıyönetim süresini uzattı

Güncel
Anife Bilal
21 Nisan 2022, 17:27
Anife Bilal
21 Nisan 2022, 17:27

Ukrayna Parlamentosu, bugün sıkıyönetim süresinin 30 gün daha uzatılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Ukrayna’da sıkıyönetim kararı, son olarak Rusya’nın saldırdığı 24 Şubat 2022 tarihinde ilan edilmişti.

İşgalci Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş 57’inci gününde devam ediyor. Rus saldırıları sürerken; Ukrayna Parlamentosu bugün genel kurul için Kıyiv’de toplandı. Ukrayna milletvekili Yaroslav Jeleznyak, parlamentonun bir dizi kararı kabul ettiğini bildirerek, “Ayrıca sıkıyönetimin süresinin 25 Mayıs’a kadar uzatılmasını kabul ettik.” dedi.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Aynı gün Ukrayna’da 26 Mart 2022 tarihine kadar sıkıyönetim ilan edildi. Daha sonra sıkıyönetimin süresi bir ay da uzatıldı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.