Ukrayna Parlamentosu, savaş suçları ile ilgili yasayı kabul etti

Haberler
Anife Bilal
21 Mayıs 2021, 19:39
Anife Bilal
21 Mayıs 2021, 19:39

Ukrayna Parlamentosu, savaş suçlarına dair yasa tasarısını onayladı. İlgili yasa, Kırım ve Donbas’ta işlenen suçların “savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlar” olarak sınıflandırılmasına imkan sağlayacak.

Ukrayna Parlamentosu, dün “Ukrayna’nın bazı yasal düzenlemelerine uluslararası ceza ve insancıl hukuk normlarının uygulanmasına ilişkin değişikliklerin yapılması hakkında” isimli yasa tasarısı nihai olarak onaylandı. Yasaya 248 milletvekilinin destek verdi. İnsanlığa karşı suçlar, savaş suçları, soykırım ve benzer uluslararası hukuk normları ihlallerini detaylı bir şekilde tanımlayan söz konusu yasa ile bu suçları işleyenlere verilecek cezaları belirlenecek. Belge aynı zamanda savaş suçlularını adalete teslim etmek için evrensel bir yargı yetkisi sağlayarak, suçun işlendiği yere ve suçlunun vatandaşlığına bakmaksızın herhangi bir ülkede adalete teslim edilmesini öngörüyor.

“İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERDE İŞLENEN SUÇLARIN CEZASI DÜZENLENECEK”

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Başsavcı Yardımcısı Gündüz Mamedov’a göre, parlamento tarafından kabul edilen yasa sayesinde, kişilerin zorla yerinden edilmesi, işgalci ülkenin silahlı kuvvetlerinde görev yapma zorunluluğu, cinayet, Rusya’nın Kırım’ı işgali sırasında insanların “canlı kalkan” olarak kullanılması gibi suçlar ceza hukuku ile ayrıntılı olarak düzenlenecektir. Mamedov, “Yedi yıldan fazla bir süredir, Ukrayna topraklarında silahlı bir çatışma devam ediyor, fakat kolluk kuvvetleri ve yargı makamları Kırım ve Donbas’taki olayları savaş suçları ile insanlığa karşı suçlar olarak sınıflandıramıyordu” diye belirtti.

UMEROV: UKRAYNA İÇİN ÖNEMLİ KARAR

Ukrayna milletvekili Rüstem Umerov, yaptığı açıklamada parlamentonun önemli bir kararı kabul ettiğini vurgularken, “Ceza kanununda nihayet ‘yağmalama’, ‘savaş bölgesinde yaşayan nüfusa yönelik şiddet’ ve ‘Kızıl Hac, Kızıl Ay, Kızıl Kristal örgütlerinin sembollerinin yasa dışı kullanımı’ gibi ifadeler yer alacak. Bu demek ki, geçici işgal altında bulunan Donbas ve Kırım’daki savaş suçluları nihayet uygun bir şekilde cezalandırılacaklar. Bu yasa, işgalcilerin ve işbirlikçilerinin eylemlerinden zarar gören insanlar için bir adalet sağlama şansıdır.” ifadelerini kullandı.