Ukrayna Parlamentosu, saldırgan devletin propagandasını yasakladı

Güncel
Manas
04 Mart 2022, 00:10
Manas
04 Mart 2022, 00:10

Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada), saldırgan devlet Rusya’nın eylemlerini propagandasını yapan enformasyon ürünlerinin üretimini ve dağıtımını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti. Söz konusu yasa tasarısı uyarınca, Rusya Federasyonu’nun 2014 yılında Ukrayna’ya yönelik silahlı saldırganlığını haklı çıkarmak, reddetmek, ülkenin doğusundaki savaşı ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimini “iç çatışma” veya “iç savaş” olarak adlandırmak da yasaklandı.

Ukrayna Parlamentosu, bugün yapılan oturum sırasında, saldırgan devletin eylemlerini propagandasını yapan bilgi ürünlerinin üretimini ve dağıtımını yasaklayan kanun tasarısını kabul etti. Tasarı, bu yasakları ihlal etmekten suçlu bulunan dini kuruluşlar, kamu dernekleri ve siyasi partilere mahkeme yoluyla yaptırım uygulanmasını öneriyor.

Ukrayna Parlamentosu OHAL'i onayladı | soL haber

YASA UYARINCA ÜLKENİN DOĞUSUNDAKİ SAVAŞA, “İÇ ÇATIŞMA” DEMEK YASAK

Söz konusu yasa tasarısı uyarınca, Rusya Federasyonu’nun 2014 yılında Ukrayna’ya yönelik silahlı saldırganlığını haklı çıkarmak, reddetmek, ülkenin doğusundaki savaşı “iç çatışma” veya “iç savaş” olarak adlandırmak da yasak. Ayrıca işgalcileri ve militanları yüceltmek ve onlara “isyancı” ve “kibar adamlar” demek de yasaklanıyor. Bunun yanı sıra, yasa tasarısı, Ukrayna’nın bağımsızlığının tasfiyesine veya yasa dışı olarak iktidarın ele geçirilmesine katkıda bulunan, savaşı veya şiddetin, komünist rejimin propagandasını yapan veya 2014’te başlayan Rus saldırganlığını haklı çıkaran bilgileri yayan dini kuruluşlar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarına faaliyetlerinin sona ermesi şeklinde yaptırımlar getirilmesini öngörüyor.