Ukrayna Parlamentosu, Rusya’nın Kırım’da düzenlediği referanduma ilişkin yasa tasarısını onayladı

17 Temmuz 2020, 18:10

Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada), işgal altındaki Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) Rusya anayasasında yapılan değişiklik için düzenlenen sözde referandumu kınayan ve bu yönde uluslararası topluma çağrı yapan yasa tasarısını onayladı. Adı geçen karar tasarısı için 306 milletvekili “evet” oyu kullandı. 

PARLAMENTODAN ULUSLARARASI TOPLUMA “KIRIM” ÇAĞRISI

Ukrayna milletvekilleri, işgal altındaki Kırım ve Akyar’da Rusya tarafından düzenlenen yasa dışı referandumun değerlendirilmesi için yabancı devletlerin parlamento üyelerine ve uluslararası parlamento örgütlerine başvurdu. Parlamento, işgal edilen topraklardaki söz konusu yasa dışı oylamayı kınama çağrısında bulundu. 

ULUSLARARASI TOPLUMA YAPTIRIM ÇAĞRISI

Öte yandan, Ukrayna milletvekilleri tarafından, uluslararası topluma yapılan çağrıda, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kenti dahil olmak üzere Ukrayna’nın uluslararası tanınmış sınırları içindeki toprak bütünlüğü ve egemenliğini geri kazanmak amacıyla Rusya’ya karşı uluslararası siyasi ve ekonomik baskıları artırma vurgusu yapıldı.

RUSYA’DA ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ REFERANDUMU: SONU BELLİ OLAN SEÇİMLER!

Rusya’da 25 Haziran ile 1 Temmuz arasında anayasa değişikliği oylaması yapılmıştı. Bilindiği gibi Rusya, işgal ettiği Kırım’da da yasa dışı oylama düzenledi. Putin’in anayasa değişikliği referandumu, 22 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanıyordu ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti.

Daha önce Avrupa Birliği, Rusya tarafından Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) işgal edilmesinin tanımadığını bir kere daha deklare ederek, yarımadada Rusya Anayasa değişikliği için yasa dışı oylama düzenlenmesini kınadı.

Sonucu belli olan referanduma ilişkin, Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan değiştirilmesi planlanan anayasa maddelerinin yarattığı tehlikelere değinen ve protesto eden bir bildiri yayımlanmıştı. Yayımlanan bildiride Rusya Federasyonunu oluşturan Rus olmayan milletler ve diğer etnik toplulukların hayat hakkının sona ereceği, ülkede hukuk güvenliği ve adil yargılama hakkının tamamen ortadan kalkacağı, Rusya ile ilişkili olan devlet, kişi ve diğer kuruluşların hukuki güvencesinin tamamen ortadan kalkacağı ifade edildi.

DEĞİŞİKLİKLERE KARŞI RUSYA’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ

Rusya’nın başkenti olan Moskova’da 15 Temmuz 2020 tarihinde, Putin’in görev süresini 2036 yılına kadar uzatacak olan ve federasyon içerisindeki Türk ve Müslüman halkların haklarını ortadan kaldıran anayasa değişikliklerine karşı protesto düzenlendi. Protesto eylemleri sırasında 132 eylemcinin gözaltına alındığı bildirildi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
KINAMA
Ukrayna parlamentosu
Bunlara da bakın: