Ukrayna Parlamentosu, Kırım Platformu Ofisinin yetkilerini artırdı

Haberler
Anife Bilal
24 Eylül 2021, 18:47
Anife Bilal
24 Eylül 2021, 18:47

Ukrayna Parlamentosu, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliğini ve ona bağlı olarak faaliyet gösteren Kırım Platformu Ofisini ülkedeki diğer yürütme organlarına eşitledi. Böylece Kırım Temsilciliğinin ve Kırım Platformu Ofisinin yetkileri güçlendirildi.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, Ukrayna Parlamentosunun bugün kabul ettiği yasa tasarısıyla Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliğinin yetkilerinin güçlendirdiğini bildirdi. Parlamento tarafından desteklenen karar, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği yetkilerinin, ülkedeki diğer yürütme organlarına eşitlenmesini öngörüyor. Bunun sayesinde Temsilcilik bünyesinde faaliyet gösteren Kırım Platformu Ofisinin yetkilerinin genişlediğini belirten Umerov, “Bundan sonra Kırım Platformu çalışanları devlet görevlisi sayılacak” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı. Aynı gün Kıyiv’de Kırım Platformu Ofisi’nin açılışı yapıldı.  Kırım Platformu Ofisi Başkanı görevini Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç yerine getirildi.