Ukrayna Parlamentosu, işgal edilen Kırım'da yapılan sözde seçimleri kınadı

12 Eylül 2019, 10:53

Ukrayna Parlamentosu, Rus işgali altındaki Kırım’da 8 Eylül 2019 tarihinde Kremlin yönetimi tarafından düzenlenen sözde yerel seçimleri gayri meşru olarak kabul etti.

Parlamento kabul ettiği kararda, işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak seçim düzenlenmesini kınayarak; Rusya’nın uluslararası işlediği uluslararası hukuk ihlali olarak nitelendirdi.

Ayrıca Ukrayna Parlamentosu, uluslararası toplumu, Rusya’nın eylemlerini kınamaya ve ona uygulanan siyasi ve ekonomik baskıyı artırmaya davet etti.

İŞGAL EDİLEN KIRIM’DA SÖZDE SEÇİMLER

İşgal edilen Kırım’da 8 Eylül 2019’da işgalci yönetim tarafından düzenlenen yasa dışı sözde Parlamento seçimleri ve sözde yerel seçimler düzenlendi. Sivastopol’ün sözde seçim komisyonu kentteki “seçimlere” katılım oranının yüzde 25 olduğunu açıkladı.

Kırım’ın sözde Parlamento seçimlerine katılım oranı yüzde 28,03 olarak belirlendi. Bu oran, 2014 yılındaki katılım oranından yüzde 17 daha az olarak kayıtlara geçti.

İŞGALCİLERİN YASA DIŞI SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI TEPKİ

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, bir dizi AB ülkesi ve Gürcistan, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Rus işgalci yönetimi tarafından düzenlenen yasa dışı seçimleri tanımadıklarını bildirmişti.

AB’nin Ukrayna Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, “AB, Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) yasa dışı işgalini tanımıyor. Bu yüzden Ukrayna toprağı olan Kırım yarımadasında Rusya tarafından düzenlenen yerel seçimleri ve seçilen temsilcileri tanımıyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

Bunun dışında Letonya, Litvanya, Estonya, Polonya, Romanya, Gürcistan ve Moldova Dışişleri Bakanlıkları yayımladıkları bildirilerde; işgal edilen Kırım’da düzenlenen sözde seçimleri tanımadıklarını açıklamışlardı.

sözde seçimler
Ukrayna parlamentosu