Ukrayna Parlamentosu: İşgal altındaki Kırım’da düzenlenen sözde yerel seçimler yasa dışıdır

Haberler
Anife Bilal
30 Eylül 2020, 19:07
Anife Bilal
30 Eylül 2020, 19:07

Ukrayna Parlamentosu, Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalciler tarafından 11-13 Eylül 2020 tarihlerinde düzenlenen sözde seçimlerin meşruiyetinin tanınmadığına ilişkin bir kararı kabul etti.

Kırım’daki sözde seçimlere ilişkin, 30 Eylül 2020 tarihinde Ukrayna Parlamentosunda bir bildiri onaylandı. Bildiriye, 276 milletvekili destek verdi.

Parlamento tarafından yayımlanan bildiride, “Ukrayna Parlamentosu, Rus işgalci yönetim tarafından, geçici işgal altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’de (Akyar) 13 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen sıradaki yasa dışı yerel seçimleri protesto ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Belgede, uluslararası örgüt ve yabancı devletlerin yönetimlerine seslenen Ukrayna Parlamentosu, işgal altındaki Kırım’da düzenlenen sözde seçimleri kınamaya ve yasa dışı oluşturulan Rus işgalci yönetim organları ve temsilcileriyle her türlü temastan kaçınmaya davet etti.

KIRIM’DA SÖZDE SEÇİMLER

Rus işgalci yönetimi, Kırım ve Akyar’da 11-13 Eylül 2020 tarihleri arasında sözde seçim düzenledi. Akyar’da sözde Vali ve sözde Akyar Kent Konseyine bir üye seçildi. Bununla birlikte Kırım’ın sözde Parlamentosuna bir milletvekili, Akmescit (Simferopol) sözde Belediye Meclisi ile sözde Akşeyh (Razdolnoye) köy şurasına birer üye seçildi.

Avrupa Birliği, ABD ve Birleşik Krallık, Rus işgali altında bulunan Kırım’da 11-13 Eylül tarihlerinde düzenlenen sözde seçimleri tanımadıklarını açıkladı.