Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi: Rus askerleri vahşette sınır tanımıyor

Güncel
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 04:34
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 04:34

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Lyudmila Denisova, Rus askerlerinin çocuklara yönelik tecavüzleri dahil olmak üzere insan hakları ihlalları ve vahşette sınır tanımadığını söyledi ve “Düşman durdurulmalı ve Ukrayna’da vahşete karışan herkes yargılanmalı” dedi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 19 Mayıs 2022 tarihinde sosyal medya üzerinde bir açıklama yaparak Rus askerlerinin Ukrayna’da işlediği tecavüzler dahil insan hakları suçlarına dikkat çekti ve savaşın durdurulması, savaş suçlularının yargılanması yönünde çağrıda bulundu.

Komiserliğin Psikolojik Yardım Hattı’nda, her gün, Rus faşistleri tarafından işlenen cinsel suç raporları alındığını, Rus askerlerinin vahşetlerinin sınır tanımadığını belirten Denisova, yeniden özgürleştirilen Harkiv bölgesinin kasaba ve köylerinden, Rus işgali altındayken yaşanmış olan tecavüz olaylarına ilişkin kurbanların kendisi veya yakınlarından çok yoğun çağrı almaya başladıklarını belirtti.

“RUS FAŞİSTLERİ ÇOCUKLARA TECAVÜZ EDİYOR”

Dün sadece bir saat içinde 10 kişi cinsel şiddetle ilgili başvuruda bulunduğunu, bunlardan 10 yaşındaki 2 erkek dahil sekizinin çocuk olduğunu belirten Denisova, son 24 saatte 56 çağrı aldıklarını söyledi.

9 yaşında üçüz kızların Rus faşistleri tarafından annesinin önünde tecavüze uğradığını, ciddi yaralanmaları olduğunu söyleyen Denisova, 1 yaşında bir çocuğun bile iki Rus faşist tarafından tecavüze uğrayıp öldürüldüğünü, iki kişinin tecavüzüne uğrayan 2 yaşındaki bir kızın hayatta kaldığını, 67 ve 78 yaşlarındaki erkeklerin bile tecavüze uğradığını dile getirdi.

“DÜŞMAN DURDURULMALI VE VAHŞETE KARIŞAN HERKES YARGILANMALI”

Bunları, Ukrayna halkına yönelik olağanüstü zulüm ve soykırım olarak nitelendiren Denisova, “Bu, yalnızca uluslararası insancıl hukuk normlarının değil, aynı zamanda medeni dünyanın ahlakının da ihlalidir” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasındaki insan hakları ihlallerini araştıran komisyona, Ukrayna halkının soykırımına ilişkin bu gerçekleri dikkate alması için çağrıda bulunan Denisova, “Dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımızı Rusya’ya yönelik yaptırım baskısını artırmaya, Ukrayna’ya silahlar sağlamaya, ülkemizdeki düşüncesiz suçların soruşturmasına katılmaya çağırıyorum! Düşman durdurulmalı ve Ukrayna’da vahşete karışan herkes yargılanmalı” ifadelerini kullandı.