Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Denisova, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Kılıç ile görüştüUkrayna Türkiye insan hakları

Haberler
Anife Bilal
24 Eylül 2021, 12:06
Anife Bilal
24 Eylül 2021, 12:06

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmıla Denisova, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Muharrem Kılıç ile bir araya geldi. Görüşmede, iki kurumun iş birliği alanlarına yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Lyudmıla Denisova, Antalya’da düzenlenen toplantıda, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Muharrem Kılıç ile bir araya geldi. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Lyudmıla Denisova Türk meslektaşına Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Ofisinin ana çalışma alanlarını dile getirdi. Ayrıca taraflar, alıkonulan vatandaşların haklarının gözetilmesi ve korunması konuları ele aldı.

Muharrem Kılıç, Ukrayna tarafını, 8 Aralık 2021 tarihinde Ankara’da düzenleyeceği ‘‘Salgın Dönemlerinde İnsan Hakları (Human Rights In The Pandemic Times)’’ konulu sempozyuma katılmaya davet etti.

Bunun dışında görüşmede, iki kurumun iş birliği alanlarına yönelik mutabakat zaptı imzaladı. Belge, iki devletin topraklarında gözaltı yerlerinde bulunan kişilerin hak ihlallerinin önlenmesi alanında işbirliğinin sağlanmasını amaçlıyor.

Taraflar, ayrımcılıkla mücadele, çocuk haklarına saygı ve her iki ülke vatandaşları için uygun tıbbi bakımın sağlanması konularında işbirliğini güçlendirme konusunda anlaştı.