Ukrayna Parlamentosu Dışişleri Komitesi'nden AKPM tavsiyesi

Güncel
E. K.
01 Temmuz 2019, 17:14
E. K.
01 Temmuz 2019, 17:14

Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada) Dışişleri Komitesi, Venedik Komisyonu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım sakinlerinin katılımıyla seçilen Devlet Duması delegelerine ilişkin karar alana kadar Ukrayna heyetinin Avrupa Konseyi Parlamento Meclisi oturumuna katılımını askıya almasını önerdi.

AKPM’deki Ukrayna delegasyonu başkanı Volodımır Aryev’in, Facebook sayfası üzerinden yaptığı açıklamaya göre Komite, heyetin çalışmalarına “yalnızca Rusya’nın, insan haklarından sorumlu bir örgüt olarak Avrupa Konseyi’nin yetkisi dahilinde olan AKPM kararlarının ana maddelerini- denizcilerin ve siyasi mahkumların koşulsuz serbest bırakılması ve işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarının haklarının güvence altına alınması- yerine getirmesinden sonra” devam etmesini önerdi.

Komite ayrıca parlamento başkanına, AKPM’den Ukrayna’daki seçimleri izlenmesine katılma davetini geri çekmesini ve eylül ayında AKPM çerçevesinde yapılacak parlamento başkanları konferansına katılmayı reddetmesi tavsiyesinde de bulundu. Aynı zamanda, parlamento başkanının Ukrayna ile ortak tutuma sahip olan diğer Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin parlamento başkanları ile ilgili istişarelerde bulunması önerildi.

Bunun yanı sıra Komite, Dışişleri Bakanlığına, yeni seçilen Avrupa Konseyi Genel Sekreteri ile istişarelerde bulunmadan Ukrayna’daki yeni Avrupa Konseyi ofisi başkanının adaylığını kabul etmemesini, AB yaptırımları altında olan AKPM’deki Rusya Federasyonu delegelerinin yetkilerini kabul etmemeleri için Avrupa Konseyi’ne üye devletlere  başvuruda bulunulmasını tavsiye etti.

AKPM’NİN SKANDAL RUSYA KARARI

Bilindiği üzere, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), bir yönetmelik değişikliğine giderek 2014 yılında Kırım Tatarlarının ana vatanını işgal eden Rusya heyetinin geri dönüşüne imkan sağlayan kararı 118 oyla kabul etmişti. AKPM üyesi ülkeler, Rusya ile diyalog havasını geliştirmek ve “karşılıklı sorumluluk” argümanları ile Moskova yönetimine yeşil ışık yakmıştı. Ancak, bu kararın hemen ardından Rusya’nın Genel Başkan Yardımcılığına üye olması, Avrupa kamuoyu nezdinde Rusya’ya dair çekinceleri arttırmıştı.

Avrupa Konseyinde, 25 Haziran’dan 26 Haziran’a sadece bir günde, Rusya aleyhine sesler yükselmesi, 2014’te Rusya’nın AKPM’den çıkarılması noktasındaki tutumun ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa ülkeleri nezdinde işgalci Rusya’nın, Konsey’deki eski tavır ve tutumlarına devam edeceği yönündeki şüpheler de her geçen gün artacağa benziyor. Bu açıdan, Avrupa ülkelerinin diyalog ve çözüm için Rusya’ya verdiği kredinin her an dolabileceği görüşü yaygın.